Menu

Obrady Komitetu Dialogu Społecznego w przemyśle cukrowniczym

Obrady Komitetu Dialogu Społecznego w przemyśle cukrowniczym fot.sxc.hu
W Brukseli odbyło się plenarne posiedzenie Komitetu Dialogu Społecznego w przemyśle cukrowniczym Uni Europejskiej, w którego skład wchodzą reprezentanci pracowników zrzeszeni w EFFAT, pracodawcy zrzeszeni w CEFS oraz urzędnicy KE.         
 
Polskę reprezentowali z ramienia pracodawców Paweł Piotrowski prezes Zarządu KSC „Polski-Cukier" SA, a pracowników reprezentowali przewodniczący Krajowej Sekcji NSZZ  „Solidarność ” Pracowników Przemysłu Cukrowniczego Stanisław Lubaś oraz jego zastępca Tomasz Szczeszek z Cukrowni Opalenica. 
 
W trakcie spotkania omawiano sytuację jaka może się wydarzyć na rynku cukru po zniesieniu kwotowania jego produkcji w październiku 2017 roku. Istnieje niebezpieczeństwo, że ceny cukru białego będą niższe i mniej konkurencyjni jego producenci będą zmuszeni walczyć o przetrwanie na światowym rynku cukru. Może to grozić zwolnieniami i zamykaniem nierentownych Cukrowni w Unit Europejskiej i dlatego Komitet wnosi o uruchomienie dodatkowych środków wspierających dla zagrożonych zwolnieniami pracowników. Obciążeniem dla branży cukrowniczej może być wprowadzony już w niektórych krajach podatek od cukru, gdyż zdaniem części ekspertów spożywanie cukru jest szkodliwe dla zdrowia i należy go dodatkowo opodatkować. Po raz kolejny w swym wystąpieniu wskazałem, ze Komisja Europejska nie bierze pod uwagę opinii wyrażanej przez przedstawicieli naszej branży i podejmuje decyzje szkodzące jej rozwojowi i podałem przykład rynku mleka, który skutecznie zniszczono poprzez likwidację kwot i dziś ceny produktów mleczarskich znacznie poszybowały w górę ze szkodą dla konsumentów. Podobne stanowisko zajęli koledzy z Francji, którzy poinformowali o załamaniu się dialogu społecznego w ich kraju. Bardzo zagrożeni zniesieniem kwot produkcyjnych są Hiszpanie, którzy obawiają się, ze ich cukrownie będą zamykane.
 
Stanisław Lubaś
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.