Menu

Nie! Dla dumpingu społecznego kierowów

Nie! Dla dumpingu społecznego kierowów fot.W.Obremski
14-15 marca br. w Warszawie odbyła się  konferencja zorganizowana przez "Solidarność" kierowców zawodowych.  W pierwszym dniu spotkania zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy Krajową Sekcją Transportu Drogowego NSZZ „Solidarność” a belgijskim związkiem zawodowym CSC-Transcom Route et Logistique. W drugim - odbyła się dyskusja z udziałem związkowców oraz przedstawicieli pracodawców i rządu RP.
 
- To już drugie porozumienie, które "Solidarność" podpisała z europejskimi związkowcami. Pierwsze podpisaliśmy z holenderskimi kolegami. To jest nasz kolejny sukces na drodze poprawy warunków pracy i płacy kierowców zawodowych - powiedział Tadeusz Kucharski, przewodniczący KSTD.
 
Strony zobowiązały się do prowadzenia działań dwustronnych na poziomie krajowym i europejskim, które mają na celu ochronę pracowników sektora transportu drogowego i logistyki. W tym celu m. in. strony będą organizować regularne spotkania dla stworzenia wspólnej strategii w ramach ETF.
Pierwsza wspólna akcja przeciw dumpingu socjalnego będzie przeprowadzona w kwietniu. Na parkingach w Belgii związkowcy będą rozdawać kierowcom ulotki m. in. w języku polskim informujące o ich prawach, czasie pracy, wynagrodzeniu i dodatkach.
 
- Chcemy zwalczać współczesne niewolnictwo w środowisku kierowców szczególnie z krajów Europy Wschodniej - powiedział Roberto Parrillo, ze związku zawodowego CSC-Transcom. - Często zagraniczni kierowcy pracujący w Belgii mają niższe wynagrodzenie i bardzo niekorzystne warunki pracy w porównaniu do kierowców belgijskich. To wina nieuczciwych pracodawców i naszym celem jest wyeliminowanie takich haniebnych praktyk - dodał.
 
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.