Menu

Seminarium Platformy Edukacyjnej EZA

Seminarium Platformy Edukacyjnej EZA fot.P.Machnica

Uczestnicy seminarium przedstawili sytuację demograficzną w swoich krajach i podjęli próbę odpowiedzi na pytanie jaka jest rola związków zawodowych w łagodzeniu skutków niżu demograficznego. Trzydniowe spotkanie odbyło się w Gdańsku, w historycznej Sali BHP.

Powszechnym zjawiskiem w Europie jest starzenie się społeczeństwa na skutek wydłużenia długości życia, jak i spadek liczby urodzeń powodowany między innymi niestabilnością na rynku pracy oraz niskim poziomem wynagrodzeń młodych ludzi. Przewiduje się, że nawet pozytywne wahania liczby nowych urodzeń możliwe do wystąpienia nie odwrócą ogólnego trendu. Konsekwencje mniejszej ilości dzieci i młodzieży w szczególny sposób odczuwa sektor oświatowy, który boryka się z brakiem miejsc pracy dla młodych nauczycieli i obawą o zwolnienia na skutek zamykania placówek oświatowych, w szczególności na wsi.

Celem seminarium było przeanalizowanie skutków niżu demograficznego w oświacie, zdefiniowanie wyzwań stojących przed partnerami społecznymi w tym zakresie, a także określenie działań mogących złagodzić skutki tego zjawiska w przyszłości.
 

Tutaj więcej o Seminarium Platformy Edukacyjnen EZA (Gdańsk, 30 września - 2 października 2016r.)

 

mk

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.