Menu

Pracownicy organizują się w związek „Solidarność”

Pracownicy organizują się w związek „Solidarność” fot. wikimedia.org

Pracownicy firm międzynarodowych i jednostek budżetowych organizują się w NSZZ „Solidarność”. - Związek jest jedynym wyjściem, by uzdrowić sytuację – mówią pracownicy, którzy zdecydowali się założyć związkową organizację w swoim zakładzie pracy.

W ostatnich tygodniach zostały zarejestrowane organizacje zakładowe „Solidarności” w dużych międzynarodowych przedsiębiorstwach, m.in. w NSK Steering Systems Europe Sp. z o.o. w Wałbrzychu (Region Dolny Śląsk) i Hilding Anders w Murowanej Goślinie (Region Wielkopolska). Warto także wymienić nowopowstałe organizacje np. w Starostwie Powiatowym w Ełku (Region Warmińsko-Mazurskim), przy krakowskim Carrefour (Region Małopolska), w Heisterkamp (Region Środkowowschodni), czy w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka (Region Mazowsze). 
 
Wszędzie tam pracowników wspierali przy powstaniu związku zawodowego organizatorzy z Regionów i koordynatorzy ds. rozwoju z Komisji Krajowej.
 
NSZZ „Solidarnośc” jest potrzebna w dużych zakładach pracy i mniejszych. Z pośród 800 pracowników japońskiej spółki NSK Steering Systems Europe funkcjonującej na terenie wałbrzyskiej specjalnej strefy ekonomicznej, zaledwie w ciągu kilku tygodni do „S” wstąpiło blisko 200 osób. NSZZ „Solidarność” działa już od dawna w innym zakładzie z grupy NSK – w kieleckiej NSK Bearings, dawnej Fabryce Łożysk Tocznych „Iskra”. W sumie NSK zatrudnia ponad 28 500 pracowników w 29 krajach.
 
Z kolei w szwedzkim Hilding Anders pracuje 7600 osób w ponad 40 krajach. W samej Polsce zatrudnia 600 pracowników do produkcji materaców m.in. dla sieci Ikea. W fabryce pod Poznaniem powstanie NSZZ „S” okazało się krokiem niezbędnym do rozpoczęcia dialogu z pracodawcą. W pierwszych dniach działalności do Związku przystąpiło ponad 70 osób.
 
W miejscach, gdzie zatrudnienie jest mniejsze działalność NSZZ „S” również jest postrzegana jako potrzebna. Dlatego pracownicy zorganizowali się w ełckim Starostwie Powiatowym i w warszawskim Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka, gdzie już blisko 100 osób dołączyło do „S”.
 
W pierwszym półroczu powstało już blisko 30 nowych organizacji z udziałem DRZ KK w ramach działań prowadzonych z Regionami „S” na podstawie Porozumień o współpracy. Pracownicy z wszystkich branż mogą liczyć na wsparcie organizatorów związkowych.
 
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.