Menu

Rozwój w roku 2017

Ostatni rok dla organizatorów Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” był wyjątkowo pracowity i skomplikowany. Połączenie działów rozwoju i szkoleń, współpraca z regionami, kilkanaście kampanii lokalnych, ogólnopolskich a także międzynarodowych. Działając wspólnie z organizatorami z regionów udało nam się przyłączyć do związku prawie 1 600 nowych członków. Utworzyliśmy 22 nowe organizacje związkowe i rozwinęliśmy ponad 80 już istniejących. Podpisaliśmy kilka umów o współpracy z instytucjami międzynarodowymi, regionami oraz komisjami zakładowymi. Uczestniczyliśmy w pracach zespołu ds. rozwoju związku przy KK, byliśmy wszędzie tam, gdzie poruszano temat organizowania pracowników.

Regiony – nasi najważniejsi partnerzy

W pierwszych miesiącach roku 2017 Dział Rozwoju Komisji Krajowej uczestniczył w dwóch kampaniach formalnych w ramach zwartych Porozumień o współpracy na terenie regionów Środkowo-wschodniego oraz Bydgoskiego. Dwumiesięczna kampania w regionie Bydgoskim przyniosła 80 nowych członków, intensywnie działania w Środkowo-wschodnim to przyrost o niemal 100 związkowców. Równocześnie organizatorzy wspierali nieformalnie takie regiony jak Śląsko-dąbrowski, Dolny Śląsk, Rzeszowski, Jeleniogórski, Pomorze Zachodnie, Wielkopolska, Ziemia Łódzka, Ziemia Sandomierska, Gorzów Wielkopolski, Śląsk Opolski czy Mazowsze.

Najwięcej nowych organizacji powstało w zeszłym roku na terenie regionów Mazowsze i Śląsko-dąbrowski. Zespół organizatorów z Warszawy i KK wraz z chętnymi do działania pracownikami powołał do życia organizacje m. in. w szkołach podstawowych w Warszawie i Ciechanowie, firmie transportowej Arriva, w stołecznym Teatrze Syrena, w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji z Warszawy, ciechanowskim DPSie, sklepach oferujących ubrania dla dzieci Okaidi czy w firmie Sofidel, produkującej papiery higieniczne. Komisję Zakładową utworzyli również pracownicy Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce z Siedlec. Na Śląsku organizacje powstały w Regionalnym Centrum Polityki Społecznej w Katowicach, w tyskim Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej, Muzeum Zagłębia w Będzinie, czy firmie Die Tech, funkcjonującej w branży narzędziowo-motoryzacyjnej. Poza tym od tego roku zorganizowani są również pracownicy lubartowskiego MOPS-u, Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej z Bydgoszczy i tamtejszej firmy ZinQ, świadczącej usługi antykorozyjne.

Zdecydowanym wzrostem uzwiązkowienia może pochwalić się kilkadziesiąt organizacji z całej Polski. Dzięki współpracy organizatorów z KK, organizatorów regionalnych i członków komisji zakładowych udało się rozwinąć związek m. in. w firmach: Timken, Eurocash, Auchan, Biedronka, Best Poland, BRW, Stadler, Mostostal, Castorama, Nitrochem, Pesa, Pronatura, Polski Bus, Lear, T-Mobile, 3M, Nielsen, Sodexo czy Norco Spectra.

Rozwój lokalnie i globalnie

Druga połowa roku to m. in. ogólnopolska kampania organizowania pracowników sieci sklepów Carrefour. W ciągu kilku tygodni organizatorzy z całej Polski odwiedzili stołówki w kilkudziesięciu sklepach zlokalizowanych we wszystkich województwach. Odbyli setki rozmów z pracownikami, w wyniku czego powstały trzy komisje oddziałowe a „S” przybyło prawie 80 nowych członków.

Od sierpnia do września na tapecie znajdował się gigant handlu internetowego na skalę światową i firma, której właściciel jest obecnie najbogatszą osobą na świecie, czyli Amazon. Od poprzedniej kampanii z 2016 roku przedsiębiorstwo rozprzestrzeniło się na terenie Polski jeszcze bardziej – po dwóch centrach dystrybucyjnych we Wrocławiu i jednym w Poznaniu powstały kolejne – w podszczecińskim Kołbaskowie i w Sosnowcu. Amazon, który posiada w naszym kraju już pięć magazynów, centrum rozwoju technologii i zatrudnia prawie 10 tysięcy pracowników był w tym roku dla „Solidarności” istotny z kilku powodów. Po podpisaniu Porozumienia o współpracy pomiędzy przedstawicielami firmy a Komisją Zakładową, patrzyliśmy pracodawcy na ręce jeszcze bardziej podejrzliwie, tym bardziej, że wypełnianie  postanowień umowy nie odbywa się wzorcowo (firma m. in. odmawia przedstawicielom związku wstępu na teren zakładów pracy). Organizacji zależy też na wzmacnianiu siły poprzez organizowanie pracowników, dlatego zdecydowano o kontynuowaniu kampanii z poprzednich lat. Razem z centralami związkowymi z kilku krajów europejskich oraz we współpracy ze związkami i naukowcami ze Stanów Zjednoczonych, „Solidarność” uczestniczy w globalnych działaniach na rzecz poprawy warunków pracy i wynagrodzeń pracowników magazynów Amazon, które koordynuje UNI Global Union. Od sierpnia do końca listopada razem z organizatorami z regionów Śląsko-dąbrowskiego, Dolny Śląsk, Wielkopolska i Pomorze Zachodnie zorganizowaliśmy setki spotkań i rozmów z pracownikami, kilka akcji propagujących korzyści wynikające z przynależności związkowej, stworzyliśmy specjalnie dedykowaną gazetę i rozdaliśmy tysiące ulotek. Efekt to niemal 200 nowych członków.

Nie tylko organizowanie

Poza kampaniami organizowania pracowników organizatorzy krajowi biorą aktywny udział w planowaniu, organizowaniu i prowadzeniu szkoleń z zakresu rozwoju. Takie warsztaty odbyły się w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy kilkukrotnie, m. in. w regionach Mazowsze, Bydgoskim, czy Słupskim. Przedstawiciele rozwoju z KK brali też udział w wielu spotkaniach Krajowej Sekcji Młodych, w czasie których pomagają Młodym planować działania i motywują do aktywności na rzecz organizowania pracowników w ich zakładach oraz regionalnych sekcjach. Ponadto aktywnie angażowali się wspierając w rozwoju branże, m. in. Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń oraz Krajową Sekcję Transportu Drogowego. Nasi przedstawiciele pojawiali się na lokalnych targach pracy, brali udział w konferencjach, w czasie których poruszano temat rozwoju (m. in. organizowanie młodych pracowników w Sofii, organizowanie pracowników atypowych we Frankfurcie i w gdańskiej Sali BHP). Jak co roku, w marcu oraz na przełomie maja i czerwca odbyły się też ogólnopolskie spotkania organizatorów, w których wzięło udział prawie 40 reprezentantów branż i regionów.

Staramy się być wszędzie tam, gdzie potrzebna jest pomoc. Wychodzimy naprzeciw pracownikom, którzy chcą założyć nowe organizacje, ale również aktywnym związkowcom, którzy już działają w swoich zakładach, ale potrzebują wsparcia merytorycznego i doświadczenia specjalistów w zakresie organizowania pracowników. Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje współpracy. Zachęcamy do kontaktowania się z przedstawicielami Działu Szkoleń i Rozwoju Związku Komisji Krajowej lub wypełniania formularza kontaktowego ze strony www.solidarnosc.org.pl.

mad

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.