Menu

"Rozwój jest naszym filarem"

28 i 29 marca odbyło się ogólnopolskie spotkanie koordynatorów ds. rozwoju. Uczestnicy warsztatów spotkali się w gdańskim hotelu DAL, aby opowiedzieć o swoich działaniach na rzecz poprawy uzwiązkowienia w regionach, wymienić się doświadczeniami z kampanii organizowania prowadzonych do tej pory oraz przedstawić pomysły i wizje, które pomogą usprawnić ich pracę w przyszłości.

W czasie trwającego dwa dni warsztatowego spotkania koordynatorów ds. rozwoju z 17 regionów „Solidarności”, poza zrewidowaniem dotychczasowych dokonań osób odpowiedzialnych za organizowanie niezrzeszonych w związek, w pocie czoła próbowano określić model pracy koordynatora, przykładowy i optymalny plan, którym powinien kierować się w swoich działaniach oraz strategię współpracy regionalnych zespołów ds. rozwoju z Działem Rozwoju Związku Komisji Krajowej. Koordynatorzy opowiadali jak przygotowują się do swojej pracy, jak wygląda mapowanie zakładu, gdzie związku jeszcze nie ma i na czym polega pomoc komisji zakładowej w miejscu, gdzie „Solidarność” już istnieje. Następnie każdy z nich tłumaczył jak wykonuje swoje zadania z technicznego punktu widzenia oraz jakie narzędzia wykorzystuje w swojej pracy. Długo trwała rozmowa na temat kampanii ogólnopolskich czy udziału regionów w kampaniach globalnych. Koordynatorzy zapoznali się z możliwościami uczestnictwa i zasadami, którymi takie kampanie się rządzą. Dyskutowano też o długofalowej współpracy regionów i Komisji Krajowej, która – co sprawdzone – przynosi od lat wymierne rezultaty i znacznie przyczynia się do poprawy stanu uzwiązkowienia w naszym kraju.  Na koniec każdy uczestnik zasygnalizował tematy, które jego zdaniem powinny trafić pod dyskusję powołanego niedawno przy Komisji Krajowej zespołu ds. rozwoju związku. Jego przewodniczący, a zarazem zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej, Tadeusz Majchrowicz, mówił: - Rozwój związku jest obecnie kwestią, którą poruszamy w czasie wszystkich posiedzeń Komisji Krajowej. Podczas spotkań zespołu ds. rozwoju omawiamy różne możliwości i pomysły na budowanie siły związkowej – na poziomie organizacji w zakładach, regionów i kraju. Jesteśmy coraz bliżej celu, jakim jest opracowanie kompletnej strategii, która zostanie wprowadzona w życie już w 2018 roku. Wiemy na pewno, że potrzebujemy osób zajmujących się rozwojem związku w absolutnie każdym regionie. Podobnie z organizacjami – w zależności od ich liczebności powinny to być pojedyncze osoby lub całe zespoły ludzi. Teraz, kiedy regiony mają możliwość wykorzystania środków przeznaczonych na cele statutowe w całości na rozwój, stanie się to wreszcie realne. – Janusz Zabiega, kierownik Działu Szkoleń Komisji Krajowej, również członek zespołu ds. rozwoju dodał: - Na 16 milionów pracowników w Polsce, gdzie do związków należy tylko 14% aktywnych zawodowo osób mamy ogromny potencjał. Nie musimy się obawiać, że zabraknie nam zajęcia. Chcemy pracować wspólnie nad skutecznością. Dlatego tak ważnym jest, aby każda organizacja związkowa w Polsce odbyła szkolenie z rozwoju. Świadomość wśród ludzi „Solidarności” jest podstawą do budowania naszej siły. Rozwój każdej, nawet najmniejszej organizacji jest naszym filarem.

Podsumowując spotkanie, sami organizatorzy sugerowali, że wydarzenia tego typu są bardzo potrzebne i dają im i ich pracy bardzo wiele. – Dzięki takim spotkaniom możemy raz na jakiś czas wymienić się doświadczeniami. Zdobyta wiedza, jest tym, co zawieziemy ze sobą do regionów i co, mamy nadzieję, zaprocentuje. – dodał Ireneusz Pszczoła, organizator związkowy Komisji Krajowej. 

mm

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.