Menu

Międzynarodowy marsz ku układom zbiorowym w Amazon

W Poznaniu zakończyło się dwudniowe spotkanie grupy sterującej ds. globalnej kampanii w Amazon. Głównym organizatorem wydarzenia było UNI Global Union koordynujące działania związkowe na świecie. W spotkaniu, którego współorganizatorem był NSZZ „Solidarność”, udział wzięło ponad 30 uczestników z Francji, Niemiec, Belgii, Hiszpanii, Włoch, Wielkiej Brytanii, USA i Polski oraz przedstawiciele mediów zagranicznych.  

Uczestnicy spotkania podzielili się doświadczeniami z kampanii prowadzonych w swoich krajach, dokonali porównania standardów pracy w poszczególnych lokalizacjach oraz wypracowali szereg działań mających doprowadzić do zawierania porozumień zbiorowych w przyszłości. Niestety, firma Amazon wciąż unika realnego dialogu ze związkami zawodowymi, a wiele zmian dotyczących zatrudnionych wprowadzanych jest bez uzgodnienia ze stroną pracowniczą.

Światowy gigant handlu elektronicznego dynamicznie rozwija swój biznes, na całym świecie otwierane są kolejne centra wysyłkowe oraz testowane nowe formy dostaw i sprzedaży w sklepach samoobsługowych. Jak podają związkowcy, tylko w tym roku ma powstać pięć nowych lokalizacji w Niemczech, dwa nowe centra pojawią się we Włoszech. Kolejny, szósty już magazyn wybuduje się we Francji, a trzeci powstanie w Hiszpanii. W Polsce Amazon zamierza wystartować z dwiema nowymi lokacjami już na jesieni - w Sosnowcu i pod Kołbaskowem. Firma wówczas będzie operować pięcioma centrami wysyłkowymi w naszym kraju, zatrudniając niemal 20 tys. pracowników stałych i kilkutysięczną grupę pracowników agencyjnych.

Mimo licznych trudności w prowadzeniu działalności związkowej, organizacjom w Amazon udało się w ostatnim czasie wynegocjować kilka rzeczy. Przykładowo, francuscy pracownicy zagwarantowali sobie 4-tygodniowy urlop rodzicielski w 100% płatny, w Hiszpanii wydłużono urlop ojcowski z 4 do 6 tygodni, a macierzyński o tydzień. Z kolei Solidarności udało się podpisać Porozumienie regulujące zasady funkcjonowania organizacji zakładowej i współpracy z pracodawcą. Obecność związków zawodowych i ich ciągłe naciski na realizację postulatów pracowniczych owocują także nieznacznym wzrostem wynagrodzeń w poszczególnych krajach.

Według związkowców z USA, Amazon stara się przejąć rynek dystrybucji i logistyki, a nawet rynek usług pocztowych. Poza tym firma jest w stanie ponieść koszty wdrożenia nowych technologii, aby wejść na szersze rynki konsumenckie i dąży do monopolizacji rynku handlu elektronicznego. Związkowcy raportują, że dynamiczny rozwój Amazon odbywa się kosztem pracowników oraz poprzez celowe unikanie stabilnego zatrudnienia, czego dowodem może być 100 tys. dodatkowo przyjmowanych pracowników agencyjnych w okresie picku.

Systematyczne, międzynarodowe spotkania grupy sterującej są częścią globalnej kampanii UNI Global Union, pt. Razem dla dobrych miejsc pracy w Amazon, w której uczestniczy NSZZ „Solidarność”.

ks

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.