Menu

Będą większe szatnie w Amazonie

15 lutego odbyło się drugie w tym roku spotkanie Komisji BHP działającej w magazynach firmy Amazon. Komisja BHP, w której skład wchodzą również przedstawiciele tamtejszej „Solidarności”, zgodziła się z wnioskiem związkowców i decyzją Państwowej Inspekcji Pracy a pracodawca zobowiązał się, że zapewni pracownikom wygodne i duże szafki, a szatnie powiększy docelowo ponad dwukrotnie.   

Od początku istnienia firmy Amazon w Polsce jej pracownicy uskarżali się na źle zorganizowane szatnie. Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” przy Amazon Fulfillment Poland wielokrotnie zgłaszała ten problem do pracodawcy, ale za każdym razem słyszała, że nie ma szans na przebudowanie szatni oraz wyposażenie ich w nowe, zgodne z polskimi normami szafki (obecnie standardowy wymiar szafki pracownika magazynowego zatrudnionego w Amazonie wynosi 17x19x30cm i nie spełnia wymagań PN-75/M-78711). W okresie przedświątecznym, kiedy w jednej chwili z szatni zmuszonych było skorzystać kilka tysięcy osób dochodziło do kuriozalnych sytuacji, w których pracownicy nie mogli swobodnie wejść lub wydostać się z pomieszczenia. Związkowcy postanowili zająć się sprawą w związku z licznymi skargami pracowników. Początkowo przedstawiciele spółki Amazon twierdzili, że nie ma potrzeby wprowadzania zmian, ponieważ w zakładzie pracy nie ma szatni, a jedynie pomieszczenie, w którym znajdują się szafki dla pracowników. KZ poszła krok dalej i zwróciła się o pomoc do Państwowej Inspekcji Pracy. Urzędnicy zlecili kontrolę jeszcze w 2016 roku, a jej wyniki wykazały szereg nieprawidłowości. PIP wydał decyzję, według której spółka winna jest zapewnić stosowną organizację i wyposażenie szatni. Dziś łączna powierzchnia wszystkich szatni magazynu WRO2 wynosi 1314,31 m². Według rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1997 roku na jednego pracownika powinno przypadać co najmniej 0,5 m² wolnej powierzchni. Zestawienie powierzchni wszystkich szatni magazynu WRO2 wskazuje na to, że pomieszczenia przeznaczone zostały dla maksimum 2628 osób, i to wyłącznie przy przyjęciu niemożliwego i niezgodnego z prawem założenia, że w szatniach nie zostanie umieszczone żadne wyposażenie. Szatnie zostały zaprojektowane dla znacznie mniejszej liczby użytkowników niż ta, która korzysta z nich w rzeczywistości.

Na pierwszym w 2017 roku posiedzeniu Komisji BHP w Amazonie „Solidarność” po tym, jak złożyła pracodawcy wniosek z prośbą o wskazanie terminu reorganizacji szatni w magazynach firmy usłyszała, że wcale nie ma on zamiaru przebudować pomieszczenia. Jednak na wczorajszym spotkaniu Komisji przedstawiciele spółki nie tylko zapewnili, że budynek zostanie powiększony, ale też zaprezentowali propozycję nowych szafek, które mają stanowić wyposażenie wszystkich powiększonych magazynów Amazon w Polsce. Komisja jednogłośnie zaopiniowała propozycje, jako zgodne z wymogami.

Jeszcze w zeszłym roku „Solidarność” złożyła wniosek do pracodawcy o usunięcie nielegalnego monitoringu z pomieszczeń szatni wszystkich magazynów Amazon w Polsce. Monitoring jednak nie został usunięty, a sprawa została przekazana do Państwowej Inspekcji Pracy. Po przeprowadzonej kontroli stwierdzono, że pracodawca instalując kamery monitoringu w szatniach nie tylko naruszył ogólnie obowiązujące regulacje, ale zadziałał wbrew własnemu regulaminowi pracy, w którym widnieje zapis mówiący o nieumieszczaniu monitoringu przemysłowego w przebieralniach. W związku z zaleceniem wydanym przez inspektora pracy, kamery monitoringu zostały zdemontowane. Teraz kolej na pomieszczenia. Aby spełniały polskie normy i zalecenia muszą pomieścić kilka tysięcy pracowników, również tych zatrudnionych dodatkowo na okres przedświąteczny. W tej sytuacji powierzchnia szatni w magazynach WRO2 i POZ1 musi rozrosnąć się ponad dwukrotnie. „Solidarność” walczy o poprawę warunków pracy zatrudnionych w magazynach osób od początku swojej działalności i wszystko wskazuje na to, że po raz kolejny z inicjatywy związku uda się przeprowadzić zmianę, która będzie dla pracowników korzystna i zapewni im bezpieczeństwo.

gc

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.