Menu

Zorganizowani mają lepiej

Związkowcy z NSZZ „Solidarność” w dniu 29. rocznicy powstania Związku na ulicach miast będą rozdawać informatory i ulotki. Rozmawiając na ulicach z pracownikami, przedstawiciele „S” chcą im powiedzieć, dlaczego warto zrzeszać się i wspólnie bronić swoich praw.

Rocznica powstania NSZZ „Solidarność” to nie tylko okazja do przypomnienia wydarzeń sprzed 29 lat. W tym roku związkowcy z „Solidarności” postanowili, że oprócz uroczystych spotkań, zorganizują także akcję pod hasłem „Zorganizowani mają lepiej!”. W dniach 31 sierpnia - 4 września br. w najbardziej ruchliwych miejscach wielu miast będą rozdawać informatory oraz ulotki związkowe.

Związek zawodowy to najskuteczniejsza dla pracowników forma ochrony. To narzędzie, po które sięgnąć powinna jak największa liczba pracowników. To my, już zorganizowani musimy przekonać pracowników, którzy do związku jeszcze nie należą, dlaczego warto zapisać się do „Solidarności”. Nikt za nas tego nie zrobi – mówi Janusz Śniadek, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

W Polsce do związków zawodowych według różnych szacunków należy około 13 proc. pracowników. To jeden z najniższych poziomów uzwiązkowienia w Unii Europejskiej. Niskie uzwiązkowienie wpływa na skalę naruszeń praw pracowników, co pokazują statystyki Państwowej Inspekcji Pracy. Szczególnie niebezpieczne staje się to w czasie kryzysu, kiedy pracodawcy mogą próbować wykorzystywać silniejszą pozycję na rynku pracy. Zorganizowani w związek pracownicy mają większe szanse obrony przed nieuczciwymi praktykami pracodawców.

Co to jest związek zawodowy?

Związek zawodowy to pracownicy, którzy organizują się, aby razem poprawiać swoje warunki pracy i życia.

Dlaczego warto się organizować?

Ponieważ razem łatwiej bronić swoich praw a tam gdzie działają związki zawodowe; 

  • - rzadziej naruszane są prawa pracowników;
  • - rzadziej dochodzi do nieregularnego wypłacania wynagrodzeń;
  • - pracodawcy nie zmuszają pracowników do pracy w nadgodzinach bez wynagrodzenia,
  • - regularnie odprowadzane są składki na ubezpieczenie społeczne*

Dlaczego warto należeć do Związku? 

5 powodów dla których warto się organizować i przyłączyć do NSZZ „Solidarność”:

  1. Nie jesteś sam jeśli masz problemy w pracy,
  2. Działając w NSZZ „Solidarność” masz większą szansę na wynegocjowanie wyższych płac i lepszych warunków pracy,
  3. Zyskujesz pomoc w przypadku niesprawiedliwego traktowania, dyskryminacji, przemocy,
  4. Korzystasz z pomocy prawników i związkowych ekspertów,
  5. Jesteś aktywny i możesz pomagać innym.

Ponad 40 proc. Polaków dobrze ocenie działalność związków zawodowych i chciałoby wzrostu ich wpływu na sytuację pracowników.

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.