Menu

Prawda kosztuje dużo, lecz wyzwala. Uroczystości 34. rocznicy powstania Solidarności

W niedzielę, 28 września br. związkowcy z Mazowsza obchodzili 34. rocznicę powstania NSZZ "Solidarność". Uroczystości odbyły sie w Kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu.
 
Obchody rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny. Nabożeństwo poprzedziła recytacja wierszy ku pamięci kapłana "Solidarności" bł. ks. Jerzego Popiełuszki, których autorką jest Stefana Janina Maciąga.
 
Następnie odbyło się procesyjne wniesienie relikwii błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Wśród pocztów sztandarowych niosących relikwie bł. ks. Jerzego obecni byli także przedstawiciele komisji zakładowych NSZZ „Solidarność”, reprezentacja służby zdrowia, młodzież z LO. im Staszica oraz Zespół Szkół Elektronicznych i Licealnych.
 
Mszę świętą koncelebrował ks. Bogdan Liniewski, przyjaciel ks. Jerzego Popiełuszki. W swoim kazaniu wyjaśnił wiernym rolę świętych w naszym życiu.
 
– Można sobie zadać pytanie: po co nam święci? Pierwsza odpowiedź, jaka się nam nasuwa, to: potrzebni są nam jako przykład do naśladowania. Jednak po śmierci ks. Jerzego wielu z nas zostało sierotami, niektórzy oczekiwali, że zastąpię im jako kapłan Jerzego. Wyszła wielka plajta. Nie dało się go powielić. Zatem pytam, czy faktycznie należy naśladować świętego. Najpierw jest jakaś określona sytuacja, dla której Pan Bóg posyła męża opatrznościowego. Każdy święty robi więc „swoje w swoich czasach” i nie trzeba go powielać. To pole jest zajęte. Potrzebni nam nowi święci. Na czym polegała wielkość ks. Popiełuszki czy kard. Wyszyńskiego? Byli wielcy, bo byli mądrzy, ale mądrość była obecna też w ludziach, którzy chcieli ich słuchać. Pytam więc: Co nam zostało? Mamy tylko patrzeć i podziwiać świętych i nic więcej? To, że jakiś święty już był, to nie znaczy, że wszystkie możliwości zostały wyczerpane. Ty jeszcze nie pokazałeś, jak naśladujesz Chrystusa, twoje pole jest wolne, nie masz żadnych ograniczeń do działania – podkreślił ks. Liniewski.
 
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.