Menu

Konflikt w inowrocławskim sanatorium narasta

Słynny niczym wirus ebola dyrektor inowrocławskiego sanatorium "Przy Tężni" (firma stanowi własność samorządu województwa) Adam Skowroński powiadomił związki zawodowe, że ma zamiar dyscyplinarnie rozwiązać umowę o pracę z ... przewodniczącym KZ NSZZ "Solidarność".
 
Nie, nie tam żeby przewodniczący był jakąś świętą krową, której nie można dotknąć, a nawet w uzasadnionym wypadku wyrzucić na zbitą twarz (pretekstem takiego rodzaju wypowiedzenia jest podobno jakaś skarga klientki sanatorium), ale tu mamy do czynienia z pewną swoistą recydywą złej, nienawistnej woli.
 
 Przypomnę, że konflikt eksplodował gdy jedna z pracownic firmy, którą kieruje Skowroński popełniła samobójstwo. Zdaniem wielu pracowników nienormalna atmosfera w pracy i potworny mobbing ze strony dyrektora miał olbrzymi wpływ na tak desperacki czyn. Ponieważ firma jest własnością samorządu województwa - regionalna "Solidarność" wielokrotnie interweniowała u marszałka województwa Piotra Całbeckiego aby coś zrobił z tym typem, jednak wiele rozmów; bezpośrednich i przez pośredników nic nie dało. Nawet miażdżące wyniki kontroli Państwowej Inspekcji Pracy wykazujące mobbing na niebotyczną skalę poskutkowały jedynie jakimiś mało istotnymi (żeby nie użyć - pozornymi) posunięciami marszałka. W tym czasie Skowroński chwalił się, że ma znajomości i jest nie do ruszenia. Faktycznie! Nie ruszyło go nawet zorganizowanie manifestacji pod oknami marszałka województwa, zresztą sam pozwał do sądu przewodniczącego ZR Jacka Żurawskiego i przewodniczącego KZ NSZZ"S" Dariusza Wabiszewskiego. Oskarżył ich o ... zniesławienie (proces się toczy). W tzw. międzyczasie stosował wobec związkowców "zasady specjalne": nie przydzielał premii w należytej wysokości (albo wcale), dyskryminował przy kolejnych regulacjach płacowych itd., zaś szef zakładowej "S" był bez przerwy na jego celowniku. Dotąd co najmniej dwu- trzykrotnie próbował go zwolnić. ta próba jest kolejna.
 
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.