Menu

Kara za założenie "Solidarności"

Firma Stako ze Słupska zwolniła 17 pracowników. To kara za założenie zwiazku zawodowego "Solidarnośc", o którego powstaniu pracodawca nie chciał przyjąć zawiadomienia.
 
W zeszłym tygodniu pracownicy Stako założyli tymczasową KZ "Solidarności". – W poniedziałek rano związkowcy jeszcze nie zdążyli przekazać stosownych dokumentów do dyrekcji zakładu, a przewodniczący KZ już został wezwany do dyrekcji. Usłyszał, że w zakładzie zostanie przeprowadzona redukcja zatrudnienia, chyba że komisja zakładowa zostanie rozwiązana – opowiada Stanisław Szukała, przewodniczący ZR "Solidarności" w Słupsku.
 
Mimo to związkowcy próbowali przekazać dyrekcji zawiadomienie o założeniu związku. Niestety w sekretariacie dyrekcji nie chciał przyjąć zawiadomienia. Za to 17 osobom wręczono wypowiedzenia. W tej grupie znajduje się część związkowców. Większość ma bardzo krótkie, dwutygodniowe wypowiedzenia, bo byli zatrudnieni na umowach na czas określony.
 
– Naszym zdaniem doszło do szykanowania grupy pracowników za próbę założenia związku zawodowego. Złamano ustawę o działalności związkowej – tłumaczy szef regionu – W firmie pracuje ponad 300 osób. Niecały miesiąc temu zwolniono 17 pracowników, teraz kolejnych 17. To już są zwolnienia grupowe, bo przekraczają 10 procent zatrudnionych w fabryce. Tymczasem Powiatowy Urząd Pracy w Słupsku nie został powiadomiony o takim zamiarze – mówi Szukała.
 
Wyrzuconym związkowcom, którzy zamierzają bronić się w sądzie pracy pomagają prawnicy z ZR Słupskiego. 
 
Zaklad Wyrobów Metalowych Stako należy do Worthington Cylinders, amerykańskiego koncernu Worthington Industries zajmującego się produkcją zbiorników dla różnych gałęzi przemysłu. 
 
 
hd
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.