Menu

Znamy zwycięzców VII edycji Olimpiady Solidarności

Zwycięska drużyna z Mazowsza Zwycięska drużyna z Mazowsza

16 i 17 grudnia wyjątkowo w zimę, ale przy okazji wzniosłej 50. rocznicy Grudnia ’70 młodzi, zaangażowani ludzie brali udział w finale VII edycji Olimpiady Solidarności. 16 trzyosobowych zespołów wojewódzkich rywalizowało o indeksy oraz roczne stypendia naukowe. Zwycięzcy zostali wyłonieni na podstawie wyników prezentacji filmowej, egzaminów ustnych oraz obrony publicznej prezentacji filmowej.

Poziom wiedzy wszystkich drużyn był bardzo wysoki, by dotrzeć do finału członkowie drużyn wojewódzkich musieli we wcześniejszych etapach pokonać niemal 3000 innych uczniów z całej Polski. W wyniku panujących obostrzeń spowodowanych rozpowszechnianiem się wirusa Covid-19, gala miała całkiem inny przebieg. Drużyny, komisja i organizatorzy nie wyjechali, by się spotkać i wspólnie świętować finał. Za to wszyscy zasiedli przy komputerze w instytucjach, szkołach czy domach, by czynnie uczestniczyć w Olimpiadzie. Wyniki zostały ogłoszone na gali transmitowanej na żywo z jednego z bastionów Solidarności będącego symbolem zrywu robotniczego na polskiej drodze do wolności – Szczecina. Wcześniej emitowany był koncert pamięci wydarzeń Grudnia ’70. Za realizację transmisji odpowiadała Szczecińska Agencja Artystyczna.

Werdykt był następujący: pierwsze miejsce zajęła drużyna z województwa mazowieckiego, drugie miejsce przypadło województwu łódzkiemu, a trzecie miejsce zajęło województwo wielkopolskie. Wynik zwycięskiej drużyny to wypadkowa punktacji uzyskanej z egzaminu ustnego, przygotowanej prezentacji i obrony publicznej. Przebieg konkursu oceniło pięcioosobowe Jury pod przewodnictwem profesora Jerzego Eislera.

Laureaci Olimpiady otrzymają promesy indeksów na studia stacjonarne najlepszych uczelni w Polsce: Uniwersytetu Warszawskiego, Jagiellońskiego, Śląskiego, Gdańskiego, Wrocławskiego i Adama Mickiewicza w Poznaniu, stypendium naukowe oraz bony na wybrane przez siebie publikacje IPN. Nagrodami pieniężnymi oraz publikacjami IPN zostaną uhonorowani też nauczyciele, których podopieczni zostali laureatami. Do szkół, z których pochodzić będą nagrodzeni uczniowie, trafią nagrody rzeczowe w postaci plansz edukacyjnych.

Pomysłodawcą i organizatorem konkursu jest Fundacja Centrum Solidarności. W tym roku współorganizatorami finału były: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Miasto Szczecin, Szczecińska Agencja Artystyczna, Ośrodek Pamięć i Przyszłość. Patronaty honorowe nad wydarzeniem objęły Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji. Partnerem Olimpiady jest IPN. Patronatem medialnym wydarzenie objęły TVP Historia, Polska Press Grupa, Radio Gdańsk, Tygodnik Solidarność oraz Onet.

www.tysol.pl

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.