Menu

„Droga ku wolności” - wystawa „Tygodnika Solidarność” otwarta na Dworcu Centralnym w Warszawie

„Droga ku wolności” - wystawa „Tygodnika Solidarność” otwarta na Dworcu Centralnym w Warszawie fot.M.Żegliński

- 40 lat temu wybuchła polska Solidarność. To był wielki cud, który nie wydarzył się przypadkowo. On wyrażał polską tożsamość, polską kulturę i to, że Polacy potrafili przeciwstawić się systemowi komunistycznemu, zrobili coś, co było niemożliwe, niewyobrażalne i nieprzewidywalne – mówił Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego, podczas otwarcia wystawy „Droga ku wolności” przygotowanej przez redakcję „Tygodnika Solidarność”.

Uroczysta prezentacja wystawy, będącej plastycznym przedstawieniem drogi ku wolności, którą podążył polski naród w XX wieku, odbyła  się 7 września na Dworcu Centralnym w Warszawie. Wystawa w formie stacjonarnej dostępna będzie przez miesiąc na głównych dworcach w Lublinie, Krakowie, Wrocławiu i Warszawie.

- W 1980 r. tak naprawdę upadł już komunizm, bo wtedy to nastąpiła zmiana jakościowa w myśleniu ludzi – to co teraz obserwujemy na Białorusi – że można pokonać ustrój, że nie będzie już powrotu do tego, co było. Polska Solidarność była cudem, ale cudem ciężko zapracowanym przez Polaków. Bardzo dziękuje „Tygodnikowi Solidarność”, Narodowemu Centrum Kultury, PKP S.A., sponsorom: PGE, Energa, Lotos, wszystkim, dzięki którym możemy o tych ważnych sprawach przypominać i to przypominać w takiej atrakcyjnej formie. Wystawa ta jest formą popkulturową, nowoczesną. W ten sposób możemy komunikować ważną wiadomość, że Solidarność była początkiem zmian prowolnościowych na całym świecie. Mam nadzieje, że wystawa będzie dobrze odbierana przez wszystkich pasażerów, wszystkich Polaków, a także turystów – przemawiał wicepremier Piotr Gliński.

Z kolei Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A. podkreślał, że Dworzec Centralny jest miejscem, które gromadzi miliony ludzi. – Wystawa „Droga ku wolności” w formule komiksu trafiająca do wszystkich grup społecznych, jest sposobem na przekazywanie historii, który jest dziś potrzebny. Cieszę się, że Polskie Koleje Państwowe, przez swoje dworce mogą włączyć się w tę wystawę. My bardzo chętnie włączamy się w różne przedsięwzięcia o charakterze historycznym, kulturalnym, edukacyjnym i społecznym. Cieszmy się z wolności, pielęgnujmy ją, pamiętajmy o naszej historii i o tym, że nic nie jest dane raz na zawsze – mówił Mamiński.

Wystawa przygotowana przez „Tygodnik Solidarność” i Narodowe Centrum Kultury powstała z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ Solidarność, o czym przypominał podczas konferencji Michał Ossowski, redaktor naczelny „TS”. – Wystawa w sposób plastyczny pokazuje drogę ku wolności, jaką przeszedł naród polski w XX wieku. Rok 1945 przyniósł upragniony koniec wojny, jednak Polska nie mogła świętować, bo okupację niemiecką zastąpiła okupacja sowiecka. Polacy stanęli przed koniecznością walki o wolną, suwerenną i niepodległą Ojczyznę. Pamiętać należy o podziemiu antykomunistycznym, polskich miesiącach: Czerwcu’56, Grudniu’70, Czerwcu’76 i wreszcie Sierpniu’80. To dzięki Solidarności, dzięki walce milionów osób, mogliśmy cieszyć się z wywalczenia wolności. Przygotowana przez nas wystawa opowiada tę historię. Mam nadzieje, że spotka się z uznaniem młodszej części naszego społeczeństwa, a także turystów i osób z zagranicy. Nie bez przyczyny wystawa jest ustawiona na dworcach, miejscach gdzie przewija się mnóstwo osób – wyjaśniał Michał Ossowski.

Na uroczystej konferencji głos zabrał również Bogdan Kubiak, zastępca przewodniczącego KK NSZZ Solidarność. – Podjęliśmy się wspólnie z „Tygodnikiem” i NCK zorganizowania tej wystawy, by uczcić powstanie 40 lat temu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność, które było zwieńczeniem drogi Polaków ku wolności. Pamiętajmy, że lato 1980 roku zaczęło się od Lubelskiego Lipca. Potem podpisywano kolejne porozumienia: w Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu i Katowicach – mówił Bogdan Kubiak. A Rafał Wiśniewski, dyrektor NCK przypominał, że wystawa przez miesiąc prezentowana będzie nie tylko w Warszawie, ale też Wrocławiu, Krakowie i Lublinie. – Chcemy zachęcać do przyglądania się historii i zainteresować tych, którzy nie zawsze mają okazję wiedzieć o ważnych rocznicach historycznych. Ta wystawa to tylko jedno z działań mówiących o Solidarności, które realizuje NCK. Przygotowujemy też specjalne murale, które powstaną w Gdańsku, Szczecinie i na Śląsku – tłumaczył Rafał Wiśniewski.

www.tysol.pl
 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.