Menu

Obchody 40. lecia podpisania Porozumień Sierpniowych w Małopolsce. Nowy sztandar Solidarności!

Obchody 40. lecia podpisania Porozumień Sierpniowych w Małopolsce rozpoczęły się w południe złożeniem kwiatów pod pomnikiem „Solidarności” w Nowej Hucie. Kilka godzin później o 14.30 na pl. Szczepańskim przed siedzibą Zarządu Regionu NSZZ Solidarność odsłonięto plenerową wystawę ,,Wyobraźnia ekstremisty. Rysunki Janusza Gniadka z lat 1980-1983, tragicznie zmarłego pracownika PBM Budochem w Krakowie”. W trakcie uroczystości zwracano uwagę na fakt, że rysunki doskonale odtwarzają atmosferę tamtych czasów, która powoli zaciera się w pamięci tych, którzy je przeżyli. – Być może treść tych rysunków sprawiła, że okoliczności jego śmierci pozostają do dziś niewyjaśnione – mówił Wojciech grzeszek, przewodniczący Zarządu Regionu.

- Nawet dziś treść rysunków może sprawić, że wystawa nie przetrwa dzisiejszej nocy – mówił były opozycjonista i redaktor konspiracyjnego „Hutnika” Wojtek Marchewczyk. – Wszak ośmieszają one najwyższe kręgi partii komunistycznej, których potomkowie nadal żyją.

Kolejnym punktem w Krakowie była tablica ,,Nie oddamy Sierpnia" na Rynku Głównym, gdzie kwiaty złożyli nie tylko przedstawiciele regionalnych władz Solidarności, ale także członkowie rodzin ówczesnych działaczy Związku.

Finałem uroczystości była uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny i "Solidarności" w Katedrze Wawelskiej koncelebrowana przez małopolskich kapelanów Solidarności pod przewodnictwem abpa Marka Jędraszewskiego, który wygłosił też porywającą homilię wykazującą związek sierpniowego protestu Polaków sprzed 40 lat z pierwszą wizytą Jana Pawła II w ojczyźnie. – Dziś mało kto wie, że wypowiedź Papieża, która najbardziej nie podobała się ówczesnym władzom, nie była modlitwa do Świętego Ducha o zstąpienie na ziemię polską, ale zapowiedź już w czasie powitania na lotnisku, że jako Polak zastrzega sobie prawo do oceny warunków życia Polaków i to oceny publicznej. – To pod wpływem Jego ocen Polacy odkryli, że jednakowo myślą i że jest ich w Polsce wielu. Znacznie więcej niż komunistów!

Arcybiskup Jędraszewski poświęcił też sztandar nowej organizacji związkowej w małopolskim oddziale Agencji Modernizacji i Rozwoju Rolnictwa, co jest dowodem, że Związek nie tylko wspomina minione czasy, ale też rozwija się przyciągając w swe szeregi co raz młodszych ludzi.

Po mszy delegacje wszystkich struktur Solidarności w Małopolsce przeszły pod Krzyż Katyński na placu im. ojca Adama Studzińskiego pod którym złożono kwiaty od związkowców i władz państwowych i samorządowych oraz zapalono krzyż ze zniczy upamiętniających wszystkie ofiary walki Polaków o niezależność.

Adam Zyzman

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.