Menu

"Solidarność przyniosła wolność Polakom. To także zasługa strajkujących ze Świdnika"

"Solidarność przyniosła wolność Polakom. To także zasługa strajkujących ze Świdnika" IPN

W sobotę w Świdniku odbyły się uroczystości upamiętniające wydarzenia, które miały miejsce latem 1980 r. W zakładach pracy na Lubelszczyźnie doszło wówczas do strajków pracowniczych spowodowanych podwyżką cen żywności. W następnych miesiącach fala oporu rozlała się na całą Polskę i zapoczątkowała erę Solidarności.

Uroczystości rozpoczął przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność WSK „PZL-Świdnik” S.A, Andrzej Kuchta. Odbywały się one na terenie zakładu,  gdzie doszło do strajków, a 11 lipca 1980 r. władze fabryki podpisały porozumienie ze strajkującymi. Głos zabierali: prezes IPN, dr Jarosław Szarek; Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych; poseł na Sejm RP Robert Winnicki; wojewoda lubelski, Lech Sprawka i przewodniczący Zarządu Regionu Środkowowschodniego NSZZ Solidarność Marian Król. W uroczystościach brał także udział przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda. 

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej zaznaczył w swym przemówieniu, że bez pierwszego porozumienia podpisanego w Świdniku 11 lipca 1980 r. nie byłoby tych późniejszych, m.in. na Wybrzeżu.

– Władza komunista została zmuszona przez kilkutysięczną załogę zakładów w Świdniku do ustępstw. To był pierwszy kamień, który wywołał lawinę. W następnych dniach stanęły zakłady w Lublinie. Władza nie mogła już przemilczeć tego protestu. Dwa miesiące później strajkowały setki tysięcy ludzi. To była walka o prawdę. Solidarność przyniosła wolność milionom Polaków. To także zasługa strajkujących ze Świdnika

– mówił dr Szarek.
 

Po złożeniu kwiatów, obchody przeniosły się do Kościoła NMP Matki Kościoła w Świdniku, gdzie wierni modlili się w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie pokazano spot IPN o narodzinach Solidarności, a Norbert „Smoła” Smoliński wykonał przejmujący recital historyczno-patriotyczny połączony z pokazem multimedialnym.


mk/ipn

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.