Menu

Epidemiologiczna formuła Półmaratonu Solidarności

Epidemiologiczna formuła Półmaratonu Solidarności Maraton Lublin

8. PKO Półmaraton Solidarności odbył się 6 czerwca na stadionie lekkoatletycznym w Lublinie. Każdy zawodnik miał do pokonania na bieżni dystans 14 578 metrów, który odpowiadał liczbie dni, które minęły od 8 lipca 1980 roku.

Wtedy to w WSK Świdnik wybuchł spontaniczny strajk, który rozlał się na całą Lubelszczyznę. Warto podkreślić, że 11 lipca 1980 roku podpisano właśnie w Świdniku pierwsze porozumienie w PRL-u pomiędzy władzą totalitarną a strajkującymi robotnikami. W dniach od 8 do 24 lipca strajkowało blisko 100 tys. pracowników ze 160 zakładów. Ten wielki, bezkrwawy bunt robotniczy dał impuls stoczniowcom na Wybrzeżu, gdzie rozpoczęła się Solidarność.

Podczas imprezy nie było zwycięzców, nie było kategorii wiekowych, ani rywalizacji. Bieg był swoistą sztafetą pokoleń od 18 do 70 roku życia. Impreza miała charakter zamknięty ze względów epidemiologicznych. Zaproszenie imienne do zawodników skierowali organizatorzy półmaratonu. Czterdziestu zaproszonych zawodników, ambasadorów PKO Półmaratonu Solidarności, pobiegło dwoma torami lubelskiego stadionu lekkoatletycznego, w 20 metrowych odstępach.


mk/k

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.