Menu

"Głos pracownika": Zwolnienia spowodowane koronawirusem!

O czym powinni pamiętać pracodawcy, rozważając zwolnienie pracowników z powodu przestoju w działalności? Czy służbowy laptop i telefon to dla pracownika udogodnienie, czy raczej uwiązanie? O tym wszystkim można usłyszeć w ostatniej audycji „Głos pracownika”.

Na antenie Radia Gdańsk poruszona została m.in. kwestia dylematu, przed którym stają pracodawcy, rozważający zwolnienie pracowników, z uwagi na przestój spowodowany koronawirusem.

- Pracodawca, jeśli zdecydowałby się na wypowiedzenie umów o pracę, musi liczyć się z tym, że będzie musiał zapłacić pracownikom za cały okres wypowiedzenia

- wyjaśniał dr Maciej Łaga, radca prawny z Uniwersytetu Gdańskiego.

- W przypadku większych pracodawców, którzy zatrudniają co najmniej 20 pracowników, dochodzą jeszcze odprawy w wysokości do 3-miesięcznego wynagrodzenia pracownika, jeśli zatrudniony był powyżej 8 lat. Przy zwalnianiu trzeba też zachować odpowiednie procedury, a w przypadku umów na czas nieokreślony podać właściwie przyczynę zwolnienia

– tłumaczył dr Łaga.

W audycji „Głos pracownika” rozmawiano także o ułatwieniach, o które warto pytać przy zmianie pracy. Poruszono przy tym kwestię służbowego sprzętu.

- W większości przypadków, szczególnie w pracy biurowej, telefon komórkowy i laptop to jest coś normalnego, coś, co daje nam większą elastyczność i swobodę, możliwość pracy z każdego miejsca na świecie. Dla większości osób będzie to udogodnienie, ale musimy akceptować fakt, że są osoby, które nie lubią takich rozwiązań

- powiedziała Natalia Bogdan, założycielka i prezes agencji pracy Jobhouse.
 

Tutaj można wysłuchać całej audycji***
Chcesz wiedzieć, jakie masz prawa i obowiązki jako pracownik? Jak negocjować z pracodawcą? Jakie są tendencje na rynku pracy? Gdzie łamane są prawa pracownicze? I co wtedy zrobić? To tylko niektóre tematy, którymi zajmują się reporterzy „Radia Gdańsk”. Nowa audycja „Głos pracownika” w każdy poniedziałek o 12.30, a także na stronie www.radiogdansk.pl.
Audycja „Głos Pracownika” powstaje we współpracy z „Tygodnikiem Solidarność”.

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.