Menu

„Solidarność” wynegocjowała wyższe płace dla załogi Grammera

Podwyżki płac zasadniczych dla całej załogi, wprowadzenie dodatku stażowego i nowe zasady podziału środków z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. To najważniejsze zapisy porozumienia zawartego pomiędzy kierownictwem spółki Grammer Automotive Polska w Sosnowcu  a międzyzakładową organizacją NSZZ „Solidarność” w Bitron Poland, która zrzesza w swoich strukturach również pracowników spółki Grammer. Porozumienie kończy trwający od połowy stycznia spór zbiorowy w spółce. 
 
– To były bardzo trudne rokowania. Dopiero, gdy spór wszedł w fazę mediacji, doszło do zbliżenia stanowisk. Tuż przed północą 11 marca po trwających prawie 16 godzin negocjacjach z udziałem mediatora udało nam się uzgodnić i podpisać porozumienie – mówi Izabela Będkowska, przewodnicząca międzyzakładowej „Solidarności”.
 
– Myślę, że załoga jest zadowolona z tego, co udało się wywalczyć. Dotychczas, jeśli w firmie były podwyżki, to przyznawano je tylko części pracowników. Na przykład jednym wiosną, innym jesienią. Teraz mamy podwyżki dla wszystkich  I co bardzo istotne, jest to wzrost wynagrodzeń zasadniczych, a nie jednorazowa podwyżka jakiegoś dodatku czy premii – podkreśla Będkowska.
 
Zgodnie z porozumieniem od 1 kwietnia płace zasadnicze pracowników produkcyjnych spółki Grammer wzrosną o 200 zł brutto. Podwyżki dla osób, które nie są zatrudnione bezpośrednio przy produkcji, wyniosą średnio 150 zł brutto miesięcznie również o 1 kwietnia. Natomiast pracownicy administracji otrzymają podwyżki średnio po 150 zł brutto od 1 lipca.
 
Jak wyjaśnia przewodnicząca, większe podwyżki dla pracowników zatrudnionych bezpośrednio przy produkcji udało się uzyskać dzięki przesunięciu do płac zasadniczych części środków przeznaczonych na tzw. premie grupowe. W zapisach porozumienia, które dotyczą średniej wysokości podwyżek dla pracowników niezatrudnionych bezpośrednio przy produkcji, określono dodatkowo, że wzrost wynagrodzenia zasadniczego nie może być niższy niż 100 zł brutto. W przypadku tej części załogi oraz administracji wysokość podwyżek będzie uzależniona od dotychczasowych zarobków oraz ocen pracy.
 
Obok wynagrodzeń zasadniczych strony uzgodniły też wprowadzenie w Grammerze dodatku stażowego. Dla pracownika zatrudnionego w firmie od co najmniej dwóch lat będzie to 50 zł brutto miesięcznie, powyżej czterech lat 100 zł brutto co miesiąc, a pracownicy związani z Grammerem co najmniej 9 lat zyskają dodatkowo 150 zł brutto miesięcznie. 
 
– W porozumieniu ustaliliśmy również, że do końca maja uzgodnimy i wprowadzimy nowe zasady premiowania w zakładzie, bo ten obszar wymaga uporządkowania. Mam nadzieję, że dla załogi będzie to oznaczało kolejny istotny wzrost comiesięcznych wypłat – dodaje przewodnicząca
 
Zakład Grammer Automotive Polska w Sosnowcu produkuje elementy z tworzyw sztucznych dla przemysłu motoryzacyjnego. Zatrudnia blisko 300 osób.
 
ny
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.