Menu

Odeszła Danuta Nowakowska. Pogrzeb w Sztumie

Zmarła Danuta Nowakowska. Nauczycielka, uczestniczka strajku okupacyjnego w listopadzie 1980 roku w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku, delegat na I KZD. W Paryżu organizowała pomoc dla więzionych i internowanych w Polsce. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Sztumie we wtorek, 11 lutego 2020 r. Msza św. pogrzebowa o godz. 14.00 w kościele św. Anny, ul. Jaszczurcza 5.

Danuta Nowakowska urodziła się 18. 04.1932 r. w Warszawie, gdzie przeżyła wojnę, w Powstaniu Warszawskim była listonoszką powstańczej poczty. Ukończyła Instytut Kształcenia Nauczycieli w Warszawie. Pracowała jako nauczycielka w szkole w Gdańsku Oliwie, następnie była kierowniczką przedszkola.

W sierpniu 1980 aktywna od samego początku: uczestniczka strajku w Stoczni im. Lenina w Gdańsku jako przedstawicielka oświaty, założycielka Komitetu Strajkowego Pracowników Oświaty w Gdańsku, delegatka do Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, a następnie założycielka „Solidarności” Nauczycieli i Pracowników Oświatowych. Po strajku okupacyjnym w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku sygnatariuszka porozumienia z komisją rządową. Wiceprzewodnicząca Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania „S”. Delegatka na I Krajowy Zjazd „Solidarności” w lipcu 1981 r. Wybrana na Przewodniczącą Komisji Mandatowo-Wyborczej, wspólnie z wówczas młodym prawnikiem, Wiceprzewodniczącym tejże komisji – Lechem Kaczyńskim, nadzorowali wybory przewodniczącego „Solidarności”.

Więcej na stronie ZR Gdańskiego NSZZ "Solidarność"
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.