Logo
Wydrukuj tę stronę

W Gorzowie.. Pamiętać i wzmacniać dumę z faktu bycia Polakiem

W Gorzowie.. Pamiętać i wzmacniać dumę z faktu bycia Polakiem

Corocznie przyznawana przez Zarząd Regionu Gorzowskiego NSZZ Solidarność nagroda „Feniks” trafiła w tym roku do rąk: dyrektora gorzowskiej Elektrociepłowni Mirosława Rawy, szefa regionalnej Sekcji Emerytów i Rencistów Jerzego Morawca oraz pracownika szczecińskiego Oddziału IPN Jarosława Palickiego. Nagrody, przyznawane od 2008 roku stosowną uchwałą, trafiają do osób, które w sposób szczególny przyczyniają się do rozwoju Związku, a także wzrostu jego znaczenia.

Uroczystość odbyła się 25 czerwca br. w gorzowskim Pałacu Biskupim i poprzedzona została Mszą świętą pod przewodnictwem ordynariusza Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej księdza biskupa Tadeusza Lityńskiego, który poświęcił ufundowane przez związkowców ornat i stułę, kapelanowi gorzowskiej Solidarności ks. dziekanowi  Andrzejowi Szkudlarkowi. Z kolei gorzowska Solidarność przekazała swój oryginalny sztandar Instytutowi im. Biskupa Wilhelma Pluty, który będzie jednym z elementów tworzącej się izby pamięci służącej edukacji młodych pokoleń. – Zależy nam bardzo, aby w dzisiejszych uwarunkowaniach, kiedy pewne siły atakują kościół, atakują zachowania patriotyczne, deprecjonują święte dla nas wartości, były miejsca przypominające o naszej historii najnowszej, naszych bohaterach i zdarzeniach, które pozostaną w naszych sercach na stałe. Naszym obowiązkiem jest walczyć z zakłamaniem, trwać w wierze i wzmacniać dumę z faktu bycia Polakiem  – mówił przewodniczący gorzowskiej Solidarności Waldemar Rusakiewicz. 

Wielowątkowa uroczystość zgromadziła wielu znamienitych gości. Oprócz członków Zarządu Regionu, uczestniczyli w niej m.in. poseł na Sejm RP Jarosław Porwich, przewodniczący Regionu Zielonogórskiego NSZZ Solidarność Bogusław Motowidełko oraz lubuska Kurator Oświaty Ewa Rawa, którzy zadeklarowali współpracę tworzącego się projektu edukacyjno-historycznego skierowanego głównie do młodzieży.

Region Gorzowski NSZZ "Solidarność"

Copyright © NSZZ "Solidarność" • Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie Microworks

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.