Menu

W Gorzowie.. Pamiętać i wzmacniać dumę z faktu bycia Polakiem

Corocznie przyznawana przez Zarząd Regionu Gorzowskiego NSZZ Solidarność nagroda „Feniks” trafiła w tym roku do rąk: dyrektora gorzowskiej Elektrociepłowni Mirosława Rawy, szefa regionalnej Sekcji Emerytów i Rencistów Jerzego Morawca oraz pracownika szczecińskiego Oddziału IPN Jarosława Palickiego. Nagrody, przyznawane od 2008 roku stosowną uchwałą, trafiają do osób, które w sposób szczególny przyczyniają się do rozwoju Związku, a także wzrostu jego znaczenia.

Uroczystość odbyła się 25 czerwca br. w gorzowskim Pałacu Biskupim i poprzedzona została Mszą świętą pod przewodnictwem ordynariusza Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej księdza biskupa Tadeusza Lityńskiego, który poświęcił ufundowane przez związkowców ornat i stułę, kapelanowi gorzowskiej Solidarności ks. dziekanowi  Andrzejowi Szkudlarkowi. Z kolei gorzowska Solidarność przekazała swój oryginalny sztandar Instytutowi im. Biskupa Wilhelma Pluty, który będzie jednym z elementów tworzącej się izby pamięci służącej edukacji młodych pokoleń. – Zależy nam bardzo, aby w dzisiejszych uwarunkowaniach, kiedy pewne siły atakują kościół, atakują zachowania patriotyczne, deprecjonują święte dla nas wartości, były miejsca przypominające o naszej historii najnowszej, naszych bohaterach i zdarzeniach, które pozostaną w naszych sercach na stałe. Naszym obowiązkiem jest walczyć z zakłamaniem, trwać w wierze i wzmacniać dumę z faktu bycia Polakiem  – mówił przewodniczący gorzowskiej Solidarności Waldemar Rusakiewicz. 

Wielowątkowa uroczystość zgromadziła wielu znamienitych gości. Oprócz członków Zarządu Regionu, uczestniczyli w niej m.in. poseł na Sejm RP Jarosław Porwich, przewodniczący Regionu Zielonogórskiego NSZZ Solidarność Bogusław Motowidełko oraz lubuska Kurator Oświaty Ewa Rawa, którzy zadeklarowali współpracę tworzącego się projektu edukacyjno-historycznego skierowanego głównie do młodzieży.

Region Gorzowski NSZZ "Solidarność"

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.