Menu

XVII edycja Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Solidarności

XVII edycja Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Solidarności fot.M.Żegliński

Dziś w Kielcach odbyło się wręczenie nagród XVII edycji Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o NSZZ Solidarność. W finale uczestniczyło 58 uczniów z 31 szkół, którzy zwyciężyli w eliminacjach szkolnych. Na uroczystości nagrody i pamiątkowe dyplomy wręczono 15 laureatom.

Konkurs jest skierowany do uczniów szkół średnich województwa świętokrzyskiego, a jego podstawową tematyką jest historia Solidarności na tle najnowszej, powojennej historii Polski. Tematyka dotyczy także uniwersalnych funkcji związków zawodowych oraz ruchu związkowego w Polsce i na świecie. Od ucznia biorącego udział w konkursie wymagana jest też podstawowa wiedza z zakresu prawa związkowego, prawa pracy oraz zagadnień związanych z Państwową i Społeczną Inspekcją Pracy.

– Testy były bardzo trudne, wiemy, że wiele osób z tytułami naukowymi ma z nimi problemy. Dlatego szczególnie gratuluję laureatom. W mojej ocenie organizowanie tego typu konkursów to budowanie kapitału społecznego, rozwijanie obywatelskości. Tego w Polsce brakuje. To, co państwo robią, a mówię do uczniów, ale i nauczycieli, to nie jest tylko przekazywanie wiedzy o NSZZ Solidarność, ale o całym kontekście – również historycznym, tłumaczącym, jak to się stało, że wybuchła Solidarność. To również wiedza o prawie pracy: czym jest strajk, czym jest spór zbiorowy, jakie ustawy regulują te dziedziny życia, czym różni się związek zawodowy od stowarzyszenia, a przypominam, że związek zawodowy jest normą konstytucyjną.

– tymi słowami przywitał gości Waldemar Bartosz, przewodniczący Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ Solidarność.

Konkurs zdominowany został przez panie. W gronie 15 laureatów był tylko jeden mężczyzna. Zwyciężyła Monika Michalik z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Stanisława Staszica we Włoszczowie. Tę samą szkołę reprezentuje Anna Wawrzyk, która zdobyła trzecie miejsce. Między nimi była  Agnieszka Orłowska z Liceum Ogólnokształcącego nr III im Wł. Broniewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

– Uczę się na kierunku policyjno-prawnym, cieszę się ze zwycięstwa, to dla mnie wielki zaszczyt. Solidarność jest dla mnie wzorem wolności. Jestem zadowolona z sukcesu. W przyszłości chciałabym studiować bezpieczeństwo wewnętrzne, rozważam pracę w policji. Przygotowania do konkursu zajęły mi kilka tygodni, ale interesują się tą tematyką, więc szybko przyswoiłam materiał


– powiedziała nam zwyciężczyni.

Po wręczeniu nagród kilka słów do zgromadzonych skierował Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ Solidarność.

– To ważne, że mimo codziennych, trudnych spraw pracowniczych NSZZ Solidarność w Regionie Świętokrzyskim znajduje czas na edukację i promowanie swojej historii. Gdyby nie historia Solidarności, nie żylibyśmy przecież w wolnym i demokratycznym kraju. Za to trzeba dziękować wszystkim, którzy w 1980 r. powiedzieli "dosyć" i stanęli u bram swoich zakładów pracy i rozpoczęli protesty, które miały dać godność pracownika. W tym roku obchodzimy kolejną bardzo ważną rocznicę – 40-lecie pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i przypominamy sobie słowa Papieża: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. To były słowa, które dały faktyczny początek Solidarności. Nie ukrywamy, że duchowym ojcem Solidarności jest Jan Paweł II, dlatego 3 czerwca w Sali BHP organizujemy wspólnie z abp. Słowojem Leszkiem Głódziem i Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie konferencję na temat tej pielgrzymi i tego, co ona nam dała. To, co stało się później w 1980 r. Gdańsku, Szczecinie, Jastrzębiu i wielu innych miastach, było tylko dopełnieniem tych słów. (…) Cieszę się, że w tym zwariowanym świecie znaleźliście czas, by usiąść i zmierzyć się z historią NSZZ Solidarność. Dziękuję Wam za to w imieniu wszystkich członków związku. To dla nas budujące

– mówił Piotr Duda.

Licząc od pierwszej edycji, w konkursie wzięło udział ok. 6 tys. uczniów (w jednej edycji uczestniczy średnio 250-500 uczniów). Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotra Dudy, a patronat medialny sprawuje nad nim „Tygodnik Solidarność”. Organizatorami są: Zarząd Regionu Świętokrzyskiego NSZZ Solidarność i Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty.
 
 www.tysol.pl

 

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.