Menu

„Anna Walentynowicz we wspomnieniach i badaniach historycznych”

W Sali BHP Stoczni Gdańskiej 9 kwietnia o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie pt. „Anna Walentynowicz we wspomnieniach i badaniach historycznych”.

W dyskusji, którą poprowadzi Arkadiusz Kazański (IPN Gdańsk), wezmą udział Janusz i Piotr Walentynowiczowie, jej znajomy Jan Karandziej oraz autorzy publikacji na temat Anny Walentynowicz – dr hab. Sławomir Cenckiewicz i Adam Chmielecki.

Spotkaniu będzie towarzyszyła, stojąca przed Salą BHP, wystawa IPN Gdańsk „Anna Walentynowicz. Legenda Solidarności 1929–2010” autorstwa Arkadiusza Kazańskiego.

Wystawa została przygotowana w trzydziestą drugą rocznicę powstania NSZZ „Solidarność”. Ekspozycja w układzie chronologicznym przestawia życie i działalność Anny Walentynowicz.

Materiały ikonograficzne, które posłużyły do wykonania wystawy, pochodzą z archiwów IPN, Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, państwowych, Kancelarii Prezydenta RP i muzeów, bibliotek, a także zbiorów prywatnych.

10 kwietnia br. na gdańskim cmentarzu Srebrzysko delegacja IPN upamiętni Annę Walentynowicz składając wiązankę kwiatów na jej grobie.

Przypomnijmy, że Anna Walentynowicz zginęła w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Z kolei 11 kwietnia br. w więzieniu w Grudziądzu o godz. 11.00 odbędzie się kolejna część obchodów w miejscu jej uwięzienia w Zakładzie Karnym nr 1 przy ul. Wybickiego od października 1982 r. do 30 marca 1983 r.


www.solidarnosc.gda.pl / ASG

 

 

 

 

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.