Menu

Lech Kaczyński upamiętniony na Uniwersytecie Gdańskim

XXII Krajowy Zjazd Delegatów, Wadowice 2008r. XXII Krajowy Zjazd Delegatów, Wadowice 2008r. fot.P.Machnica

Lech Kaczyński był związkowcem i politykiem, ale także naukowcem. I to właśnie jego naukowa działalność została upamiętniona na Uniwersytecie Gdańskim w święto uczelni 20 marca 2019 r. Na fasadzie budynku Wydziału Prawa i Administracji zawisła tablica upamiętniająca nie tylko prezydenta, ale przez blisko trzy dekady wykładowcę akademickiego, wybitnego teoretyka prawa pracy.

Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali marszałek Sejmu Marek Kuchciński, rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Jerzy Gwizdała i córka śp. prezydenta Marta Kaczyńska. W uroczystości wzięło udział kilkaset osób, w tym wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, parlamentarzyści i europarlamentarzyści PiS (Anna Fotyga, Janusz Śniadek), wojewoda pomorski Dariusz Drelich, gdańscy i pomorscy radni tej partii (m.in. Karol Guzikiewicz), przyjaciele Lecha Kaczyńskiego (m.in. Joanna i Andrzej Gwiazdowie), jego koledzy z uczelni i studenci. NSZZ „Solidarność” reprezentowali związkowcy ze Stoczni Gdańsk.

List od prezydenta Andrzeja Dudy odczytał minister w kancelarii prezydenta Adam Kwiatkowski, a od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego – prof. Jakub Stelina, były wieloletni dziekan Wydziału Prawa i Administracji UG i doktor wypromowany prze Lecha Kaczyńskiego.

„Bardzo się cieszę, że właśnie w tym szczególnie uroczystym dniu, kiedy Państwa Alma Mater obchodzi swoje święto postanowili Państwo upamiętnić Prezydenta Profesora Lecha Kaczyńskiego. Pamiętamy Go jako wybitnego męża stanu i urzędnika państwowego, który zawsze dobrze służył Rzeczypospolitej i rodakom. Ale w kolebce „Solidarności” pamięta się Go także dlatego, że przez blisko 30 lat pracował tutaj jako wykładowca i badacz. Prezydent Lech Kaczyński w murach gdańskiej uczelni zdobywał kolejne stopnie naukowe, a jednocześnie prowadził ożywioną działalność opozycyjną i społeczną” – przypomniał w swoim piśmie prezydent Duda.

Natomiast Jarosław Kaczyński napisał m.in., że „świat akademicki był dla Leszka naturalnym otoczeniem. Po zakończeniu działalności politycznej planował powrót do pracy naukowej”. Profesor Jakub Stelina, jeden z inicjatorów uhonorowania Lecha Kaczyńskiego na Uniwersytecie Gdańskim, przypomniał jego karierę naukową. Prezydent był pracownikiem gdańskiej uczelni w latach 1972–1997. Tutaj w 1980 r. obronił doktorat poświęcony zakresowi swobody stron w zawieraniu stosunków pracy, a w 1989 r. habilitację na temat renty socjalnej. Ponadto Lech Kaczyński opublikował około pięćdziesięciu prac naukowych dotyczących prawa pracy, zabezpieczenia społecznego, pomocy społecznej, prawa morskiego, spółdzielczości.

Tomasz Rakowski z Fundacji Tożsamość i Solidarność, drugi z inicjatorów tablicy upamiętniającej Lecha Kaczyńskiego, podkreślił, że zmarły tragicznie prezydent wciąż może być inspiracją i wzorem. Zaznaczył, że wyróżniała go przede wszystkim odwaga. – Jako młody doktorant przed trzydziestką zaangażował się w działalność antykomunistyczną, świadomie ryzykując aresztowaniem, utratą pracy, przerwaniem kariery naukowej. Nie tylko wiedział, że trzeba zachować się przyzwoicie, ale miał odwagę to uczynić. Jego pomoc dla robotników z Wolnych Związków Wybrzeża, a później „Solidarności” była bezcenna – powiedział Rakowski.

www.solidarnosc.gda.pl / ACH

 

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.