Menu

Strajk zawieszony w starogardzkim ROPS

Strajk zawieszony w starogardzkim ROPS kociewiak.pl

7 lutego 2019 r. w Warszawie członkowie Komitetu Protestacyjno-Strajkowego NSZZ Solidarność, który zrzesza m.in. pracowników Regionalnego Ośrodka Psychiatrii Sądowej w Starogardzie Gdańskim, spotkali się ze Zbigniewem Królem, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia. Podpisano ustalenia, które mają wprowadzić długofalowe zamiany służące poprawie warunków wynagradzania osób zatrudnionych w ROPS.

„Solidarność” starogardzką reprezentowała Grażyna Wika, przewodnicząca KZ NSZZ „Solidarność” w ROPS w Starogardzie Gdańskim, oraz sekretarz Mariola Zając.

– W rozmowach bardzo wspierała nas Maria Ochman, przewodnicząca Krajowej Sekcji Służby Zdrowia NSZZS „Solidarność”, za co jesteśmy jej bardzo wdzięczni. Z ustaleń wynika, że pielęgniarki otrzymają podwyżkę 1200 zł do podstawy, od stycznia tego roku (porozumienie z 2015 r. tzw. Zembalowe, które dotychczas było obok wynagrodzenia), a pozostali pracownicy 400 zł do podstawy również od stycznia. Kolejna transza wynagrodzeń będzie w drugiej połowie tego roku, a następna w przyszłym roku. Dodatek za kontakt z pacjentem niebezpiecznym (Art. 88 Ustawy o działalności leczniczej z 2011r.) ma wzrosnąć do minimum 30 proc. najwcześniej w przyszłym roku, chociaż może uda się jeszcze w tym roku je podwyższyć. Obecnie jest na poziomie 10 proc. W kolejnych latach podwyżki pracowników ROPS mają być uwzględniane przy nowelizacjach budżetu – mówi Grażyna Wika.

Od przewodniczącej Wika dowiadujemy się również, że zmieni się kwalifikacja pracowników ochrony. Nie nastąpi to od razu, ponieważ opracowane przeze Grażynę Wika dokumenty dotyczące tejże kwalifikacji są konsultowane w Departamencie Szkolnictwa Wyższego. Docelowo ma zostać zmienione nazewnictwo stanowiska, prawdopodobnie będzie to pracownik ochrony psychiatrii sądowej. Rozmawiano też o dodatkowym urlopie za przepracowane lata. Ma się tym zająć Departament Dialogu.

– Rozmowy w ministerstwie były obiecujące. Jest nadzieja, że ktoś zajął się naszymi sprawami. Teraz mają się odbywać regularne spotkania dotyczące psychiatrii sądowej. Pierwsze zaplanowano na marzec. Jednak dopóki nie będziemy mieli potwierdzenia obietnic w formie wypłat nie odwołujemy strajku. Strajk jest na razie zawieszony – dodaje Krzysztof Kamysz, zastępca przewodniczącego KZ NSZZ „Solidarność” w ROPS w Starogardzie Gdańskim.

www.solidarnosc.gda.pl


 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.