Menu

Uroczystości pogrzebowe Pawła Adamowicza: Bazylika Mariacka, sobota, godz.12

Uroczystości pogrzebowe Pawła Adamowicza: Bazylika Mariacka, sobota, godz.12 screen YouTube

Uroczystości pogrzebowe prezydenta Pawła Adamowicza odbędą się w sobotę, o godz. 12 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Po mszy prochy prezydenta zostaną złożone w świątyni. Od czwartku, od godz. 17, urna z prochami prezydenta, będzie wystawiona w Europejskim Centrum Solidarności. Pozostanie tam do piątku, do godz. 15. O godz. 17 spod ECS wyruszy pochód, w którym szczątki prezydenta zostaną przeniesione do Bazyliki Mariackiej.

Urna z prochami prezydenta zostanie wystawiona w Bazylice Mariackiej w piątek wieczorem i udostępniona żałobnikom, chcącym oddać cześć zmarłemu. Do północy świątynia będzie dostępna dla wszystkich, a także w sobotę od godz. 7 rano. W piątek i sobotę komunikacja miejska w Gdańsku będzie bezpłatna.

Msza św. celebrowana przez Metropolitę Gdańskiego, arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia, rozpocznie się w sobotę o godz. 12. Po mszy prochy prezydenta zostaną złożone w świątyni. Rodzina prezydenta prosi o nieskładanie kondolencji oraz o nieprzynoszenie zniczy i kwiatów. Zamiast tego bliscy proszą o wsparcie Hospicjum im. ks. Dutkiewicza oraz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podczas uroczystości pogrzebowych, w Gdańsku zostaną ustawione telebimy, na których relacjonowana będzie ceremonia.

- Organizatorem uroczystości pogrzebowych będzie miasto Gdańsk przy udziale rodziny pana prezydenta. Zaczynamy jutro o godz. 15 uroczysta sesją Rady Miasta w Dworze Artusa w której wezmą udział radni wszystkich kadencji od 1990 roku - zapowiada Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska. - W ECS od godz. 17 będzie wystawiona trumna przez 24 godziny, tak by gdańszczanie i wszyscy którzy chcą się pożegnać mogli to zrobić.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zmarł w poniedziałek, 14 stycznia. Do dnia pogrzebu Pawła Adamowicza obowiązuje w Gdańsku, a także w całym województwie żałoba. Decyzję o wprowadzeniu żałoby podjęło także kilka innych miast, między innymi Warszawa i Sopot i Gdynia. Zgodnie z decyzją prezydenta RP Andrzeja Dudy, sobota będzie dniem żałoby narodowej.


pm

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.