Menu

Jest częściowe porozumienie, ale strajk trwa nadal

Związki zawodowe działające w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku podpisały z dyrekcją placówki częściowe porozumienie, które realizuje niektóre z postulatów pracowników strajkujących od 18 października. Jednak akcja strajkowa w rybnickim szpitalu jest nadal prowadzona. Kolejne negocjacje dotyczące podwyżek płac odbędą się  22 października. 
 
– Częściowe porozumienie dotyczy m.in. zwiększenia obsad pielęgniarskich na oddziale intensywnej terapii i bloku operacyjnym. Nie udało nam się nakłonić dyrekcji, aby podczas dzisiejszych rozmów spróbować osiągnąć porozumienie dotyczące podwyżek wynagrodzeń. Na ten temat w ogóle nie rozmawialiśmy – mówi Piotr Rajman, przewodniczący Solidarności w rybnickim szpitalu. 
 
W poniedziałek 22 października przedstawiciele związków zawodowych i dyrekcji rybnickiego szpitala spotkają się w wicemarszałkiem województwa śląskiego Michałem Gramatyką. Rozmowy rozpoczną się o godz. 12.00 w gmachu Sejmu Śląskiego. Będą dotyczyć postulatów płacowych zgłoszonych przez związki zawodowe. WSS nr 3 w Rybniku podlega samorządowi wojewódzkiemu. 
 
Z kolei na 24 października zaplanowano nadzwyczajne posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w sprawie sytuacji w rybnickim szpitalu. O zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady wnioskował już 11 października Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności. Wyznaczenie tak odległego terminu posiedzenia WRDS przez marszałka Saługę zostało odebrane przez pracowników szpitala, jako wyraz lekceważenia ich postulatów. 
 
Pracownicy WSS nr 3 w Rybniku domagają się wzrostu płac o 1200 zł brutto. Związkowcy wskazują, że wynagrodzenia znacznej części osób zatrudnionych w placówce stoją w miejscu od ponad dekady. Spór zbiorowy trwa w rybnickim szpitalu od maja. W referendum przeprowadzonym w placówce na przełomie września i października zdecydowana większość głosujących opowiedziała się za rozpoczęciem akcji protestacyjnych ze strajkiem włącznie.
 
www.solidarnosckatowice.pl
 
 
 
 
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.