Menu

Pikieta przed spółką Service Group

9 maja ok. 150 osób pikietowało przed siedzibą dąbrowskiej spółki Service Group, należącej do ArcelorMittal Poland. Protestujący domagali się podpisania porozumienia płacowego i wyrazili swój sprzeciw wobec propozycji przedstawionych przez pracodawcę. Dotyczą one uzależnienia wzrostu wynagrodzeń od absencji chorobowej poszczególnych pracowników w 2017 roku.

Jak informuje Lech Majchrzak, wiceprzewodniczący Solidarności w dąbrowskim oddziale AMP, Service Group jest jedyną spółką zależną w koncernie, w której do tej pory nie udało się podpisać porozumienia płacowego. W pozostałych spółkach wchodzących w skład AMP rozmowy dotyczące wzrostu wynagrodzeń zostały zakończone w styczniu i w lutym. W negocjacjach prowadzonych w Service Group nastąpił pat. – Nie możemy się zgodzić na uzależnianie podwyżek płac w 2018 roku od absencji chorobowej w roku 2017. Takie podejście jest niesprawiedliwe. Oznacza, że kwalifikacje i doświadczenie pracowników oraz jakość wykonywanej przez nich pracy, nie mają żadnego znaczenia – mówi Majchrzak.

Zaznacza, że z taką propozycją ze strony pracodawcy związkowcy z AMP spotkali się po raz pierwszy. – Zdarzało się, że  różnego rodzaju nagrody okolicznościowe były uzależnione od absencji, ale w przypadku podwyżek płac takie rozwiązanie jest nie do zaakceptowania. Przedstawiciele zarządu nie są w stanie podać ani jednego przykładu nadużywania zwolnień lekarskich przez pracowników Service Group, mimo że wynajęta została specjalna firma, której zadaniem było sprawdzanie, czy osoby przebywające na L-4 rzeczywiście chorują – dodaje.

Po zakończeniu pikiety, rozpoczęła się kolejna tura rozmów płacowych w Service Group, ale zakończyła się fiaskiem. Pracodawca nie przedstawił żadnych nowych propozycji. Związkowcy zapowiadają, że podejmą dalsze działania protstacyjne.

W spółce Service Group zatrudnionych jest ponad 250 osób. Firma zajmuje się produkcją części zamiennych do urządzeń hutniczych oraz naprawami maszyn hutniczych.

www.solidarnosckatowice.pl

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.