Menu

Polityka społeczna, to przede wszystkim inwestycja w człowieka. 100-lecie polskiej polityki społecznej

11 kwietnia w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyła się konferencja w ramach jubileuszu 100-lecia polskiej polityki społecznej. Resort zorganizował obchody wspólnie z Polskim Towarzystwem Polityki Społecznej, które było inspiratorem. Zaproszonych gości powitała Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska, która podczas wystąpienia  podkreślała, że państwo w swojej polityce społecznej i gospodarczej uwzględnia dobro rodziny, nawiązując tym samym do art. 71 ust. 1 Konstytucji RP.

Spotkanie rozpoczęła sesja pod hasłem „Przeszłość-teraźniejszość-przyszłość”, podczas której głos zabrała Wiceprezes Rady Ministrów Beata Szydło zwracając uwagę, że polityka społeczna, to przede wszystkim inwestycja w człowieka. Na zaproszenie resortu w konferencji uczestniczył również Heinz Koller, Zastępca Dyrektora Generalnego Międzynarodowej Organizacji Pracy, który wyraził podziękowania oraz podkreślał ogromny wkład naszego kraju w działalności na rzecz polityki społecznej w ramach MOP. NSZZ Solidarność była reprezentowana na konferencji przez Agnieszkę Kochańską.

Podczas panelu dyskusyjnego odbyła się sesja, której  tematem przewodnim była „Polityka społeczna wobec rodziny, osób starszych i niepełnosprawnych”, a którą poprowadził prof. Mirosław Grewiński. Wśród panelistów znaleźli się m.in. Podsekretarz Stanu w MRPiPS Elżbieta Bojanowska oraz Dyrektor Centralnego Instytutu Ochrony Pracy prof. Danuta Koradecka. Konferencję zakończył panel dyskusyjny dotyczący wyzwań w systemie zabezpieczenia społecznego, którą prowadził dr hab. Marek Rymsza. W tym panelu głos zabrali Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, prof. Jan Wojtyła z Uniwersytetu  Ekonomicznego w Katowicach, prof. Julian Auleytner z WPS im. Janusza Korczaka w Warszawie, dr hab. Ryszard Szarfenberg z Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas konferencji zaprezentowano  również publikację, skupiającą w jednym tomie artykuły przedstawicieli wielu pokoleń polskich polityków społecznych pod tytułem ,,Stulecie polskiej polityki społecznej 1918 – 2018”

Oprócz konferencji odbyła się także wystawa, pn. Polityka społeczna w XX-leciu międzywojennym, która w swojej tematyce łączyła zarówno obchody odzyskania niepodległości przez Polskę, jak również 100-lecie polskiej polityki społecznej.


Zapowiedziano również, że w ramach obchodów odbędą się w ciągu całego jubileuszowego 2018 roku, podobne konferencje we wszystkich województwach naszego kraju. Ich
celem będzie podkreślenie dorobku, roli i znaczenia polityki społecznej w historii państwa polskiego.


ak

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.