Menu

Porozumienie płacowe w spółce Trakt

Pracownicy spółki Trakt z Gliwic dostali podwyżkę w wysokości od 4 do 7 proc. - to efekt porozumienia płacowego podpisanego przez zarząd firmy i związki zawodowe 31 stycznia.

Zgodnie z zapisami porozumienia wysokość podwyżki będzie uzależniona od stawek osobistego zaszeregowania poszczególnych pracowników. Jak informuje przewodniczący zakładowej Solidarności Mirosław Urzędnik, to pierwszy od 5 lat wzrost płac w spółce.  – Początkowo pracodawca zaproponował podwyżki tylko na poziomie tylko 1,5 proc. W tej sytuacji byliśmy zdecydowani rozpocząć spór zbiorowy.  Nastroje wśród pracowników były bardzo złe. W trakcie negocjacji udało nam się uzyskać lepsze warunki dla pracowników – mówi przewodniczący.

Obok podwyżek w porozumieniu znalazł się również zapis, zgodnie z którym wysokość comiesięcznej premii nie może być niższa od kwoty stanowiącej 20 proc. średniej płacy zasadniczej w zakładzie. - Chodzi o to, by podwyżka nie była realizowana kosztem pomniejszenia tego dodatku – wyjaśnia Mirosław Urzędnik.     

Przewodniczący przyznaje, że chociaż osiągnięty kompromis płacowy uspokoił nastroje społeczne w zakładzie, to wysokość i podział podwyżki pozostawia wiele do życzenia. – Najmniej dostaną pracownicy najmniej zarabiający, o których my zawsze najbardziej się upominamy. Pracodawca uznał jednak, że największe podwyżki należą się  fachowcom z najwyższymi kwalifikacjami, którzy coraz częściej odchodzą z firmy, głównie z powodów płacowych – mówi Urzędnik.        

Większe podwyżki dla najsłabiej uposażonych pracowników strona związkowa będzie negocjować z zarządem przy okazji kolejnych rozmów płacowych, zaplanowanych na czerwiec.

Gliwicka spółka „Trakt” zatrudnia około 600 pracowników. Świadczy usługi na rzecz kopalń m.in. w zakresie obsługi ciężkim sprzętem zwałów węgla oraz transportu materiałów, głównie sypkich. Zajmuje się również obsługą placów składowych.


www.solidarnosckatowice.pl

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.