Menu

Pikieta przed fabryką Fiata w Tychach

Dzisiaj o godz. 13.45 przed bramą główną fabryki Fiat Chrysler Automobiles Poland w Tychach rozpocznie się pikieta przeciwko likwidacji firmy Comau Poland i zwolnieniu wszystkich 150 pracowników tej spółki.

O zamiarze likwidacji spółki Comau Poland należącej do Grupy FCA Poland zarząd poinformował organizacje związkowe 10 stycznia. Proces ten zostanie zakończony 30 września 2018 roku. - Decyzja pracodawcy jest niezrozumiała. Comau Poland zajmuje się przygotowaniem linii do produkcji nowych modeli samochodów. Likwidacja tej spółki może oznaczać, że w najbliższych latach FCA nie planuje w Tychach żadnych inwestycji – mówi Wanda Stróżyk, przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność FCA Poland.

Związkowcy domagają się zapewnienia pracownikom Comau Poland możliwości przejścia do innych spółek FCA Poland w trybie art. 231 Kodeksu pracy, czyli z zachowaniem dotychczasowych warunków zatrudnienia. Chcą także, by osoby, które nie zdecydują się na przejście do innej firmy należącej do Grupy otrzymały odprawy, której wysokość będzie wyższa niż proponuje pracodawca.

Wanda Stóżyk podkreśla, że większość pracowników likwidowanej firmy wcześniej była zatrudniona w innych spółkach FCA Poland. - To są fachowcy, m.in. robotycy, mechnicy, ślusarze i szlifierzy. Pozbywanie się ich w sytuacji, gdy na rynku brakuje tego typu specjalistów budzi spore wątpliwości i obawy dotyczące przyszłości FCA Poland – dodaje przewodnicząca „S”.

Podczas protestu związkowcy będą domagać się także podwyżek płac w spółkach należących do Grupy. - Dyrekcje tych spółek odmawiają prowadzenia negocjacji płacowych, łamią zasady dialogu społecznego i ignorują wszystkie żądania zgłaszane w ramach sporów zbiorowych. W wyniku takich praktyk w FCA Poland w ciągu ostatnich siedmiu lat zbiorowa podwyżka wynagrodzeń miała miejsce tylko raz, w 2015 roku i  była niewielka. Płace zasadnicze wzrosły wtedy tylko o 110 zł brutto. Ze względu na niskie zarobki wiele osób odchodzi z pracy – mówi Wanda Stróżyk.


www.solidarnosckatowice.pl / aga

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.