Menu

„Historia Solidarności w Małopolsce”. Nagrody przyznane

„Historia Solidarności w Małopolsce”. Nagrody przyznane fot.A.Masłowska

7 czerwca 2017 roku w Wadowickim Centrum Kultury odbyła się konferencja podsumowująca kolejną już edycję wojewódzkiego projektu edukacyjnego „Historia Solidarności w Małopolsce”. 

Temat konkursu: „Postacie, miejsca, wydarzenia w historii „Solidarności” mojego regionu”, cieszył się dużą popularnością. W konkursie wzięło udział blisko 400 uczniów. Młodzież z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych przygotowywała m.in. prezentacje i filmy poświęcone polskiej drodze do wolności. 

W maju komisja konkursowa, w której znaleźli się z ramienia Małopolskiej „Solidarności” Adam Gliksman, sekretarz ZR i Zdzisław Szczur, szef „Solidarności” wadowickiej, wybrała i nagrodziła najlepsze prace. Dziś zwycięzcy, z rąk Przewodniczącego Małopolskiej „Solidarności” Wojciecha Grzeszka, Małopolskiej Wicekurator Oświaty Haliny Cimer, Naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie Wojciecha Frazika oraz Starosty Wadowickiego Bartosza Kalińskiego odebrali zasłużone nagrody.

Podczas konferencji rozstrzygnięto etap wojewódzki 5. Małopolskiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej „Powstań Polsko 2017", którego organizatorem było Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Wadowicach. Na scenie wystąpili uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Konkurs „Postacie, miejsca, wydarzenia w historii „Solidarności” mojego regionu” jest częścią większego projektu edukacyjnego pt.: „Historia Solidarności w Małopolsce”. Od kilku lat współorganizuje go Małopolska „Solidarność” wraz z Kuratorium Oświaty w Krakowie; w tym roku w gronie instytucji współpracujących znalazł się również Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie, Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Oświęcimiu oraz Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Wadowicach.

***

Projekt edukacyjny „Historia Solidarności w Małopolsce”, jest organizowany przez Kuratorium Oświaty w Krakowie wraz z: Instytutem Pamięci Narodowej w Krakowie, Regionem Małopolski NSZZ „Solidarność”, Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli – Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Oświęcimiu, Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej w Wadowicach oraz z Wadowickim Centrum Kultury. Konferencja wpisuje się w Małopolski Program Edukacji Patriotycznej i Obywatelskiej Kuratorium Oświaty w Krakowie. Celem konferencji jest popularyzowanie wśród młodzieży i nauczycieli wiedzy nt. ruchu społecznego „Solidarność”, kultywowanie jego ideałów oraz wartości.

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.