Menu

Moja emerytura - mój wybór w Opolu

1 czerwca w sali im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Urzędu Wojewódzkiego w Opolu odbyła się konferencja „Godny wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego”.

W spotkaniu uczestniczyli: Elżbieta Rafalska – Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Agnieszka Lenartowicz – Łysiak – doradca Kancelarii Prezydenta RP, Henryk Nakonieczny – członek Prezydium Komisji Krajowej, Adrian Czubak – wojewoda opolski, Violetta Porowska – wicewojewoda opolska, Antoni Malak – dyrektor oddziału ZUS w Opolu. Byli też posłowie, dyrektorzy Urzędów Pracy, Okręgowy Inspektor Pracy, samorządowcy i liczna grupa związkowców. Uczestników spotkania przywitała Cecylia Gonet – przewodnicząca ZR. Moderatorem spotkania był Grzegorz Adamczyk – z-ca przewodniczącego ZR.

Nie ma lepszego gwaranta wypłacania świadczeń emerytalnych niż państwo - zapewniła minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Jej zdaniem jest to m.in. efekt bardzo dobrej kondycji gospodarki i zmian prawnych wprowadzanych przez obecny rząd. - Ludzie muszą być świadomi, że na wysokość ich emerytur składa się nie tylko wiek, ale ilość środków, jakie zgromadzili na swoim koncie w trakcie aktywności zawodowej. Przywróciliśmy prawo wyboru do przejścia na emeryturę, ale to do obywateli musi należeć decyzja o momencie, w którym będą chcieli z tego prawa skorzystać. Będziemy starali się im pomóc poprzez sieć doradców - powiedziała minister.

Zdaniem obecnej na spotkaniu doradczyni Prezydenta RP Agnieszki Lenartowicz-Łysik, przywrócenie niższego wieku emerytalnego dla Polaków nie byłoby możliwe bez współpracy wszystkich partnerów społecznych.

- Reforma ubezpieczeń nie może być narzucona siłą. Najprościej było podnieść wiek emerytalny. Jednak uważamy, że Polacy są godni lepszych rozwiązań. Jesteśmy w trakcie kampanii informacyjnej, podczas której w całej Polsce będziemy nakłaniali obywateli do świadomego kształtowania swojej przyszłej emerytury - powiedziała Lenartowicz-Łysik.

Henryk Nakonieczny przypomniał batalię, jaką prowadziła Solidarność przeciw wydłużeniu wieku emerytalnego przez rząd PO i PSL. - Od początku mówiliśmy "I tak wygramy" i wygraliśmy. Dyrektor opolskiego ZUS poinformował, że od 1 lipca we wszystkich placówkach ZUS będą przyjmować doradcy.

W trakcie konferencji na holu Urzędu Wojewódzkiego porad udzielały pracownice ZUS. Od 1 października prawo do emerytury będą mieli mężczyźni po osiągnięciu 65, a kobiety 60 lat. Osiągnięcie wieku emerytalnego nie oznacza automatycznej konieczności przejścia na emeryturę.


Region Śląsk Opolski

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.