Menu

Moja emerytura - mój wybór w Białymstoku

23 maja w siedzibie Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” odbyła się konferencja w ramach kampanii społeczno-informacyjnej „Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego”.

W spotkaniu uczestniczyli: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Stanisław Szwed, Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP - Wojciech Kolarski, Wojewoda Podlaski - Bohdan Paszkowski, zastępca Przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” - Tadeusz Majchrowicz, Przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” - Józef Mozolewski, Poseł na Sejm RP - Bernadeta Krynicka oraz Dyrektor Oddziału ZUS w Białymstoku - Jerzy Maciej Kraszewski.

Od pierwszego października 2017 roku wchodzi w życie przywrócony wiek emerytalny (60 dla kobiet i 65 dla mężczyzn). Według szacunków resortu pracy i polityki społecznej po wejściu w życie ustawy obniżającej wiek emerytalny około 25 proc. Polaków uprawnionych do emerytury najprawdopodobniej zdecyduje się przedłużyć swoją aktywność zawodową.

Minister Stanisław Szwed podkreślał, że przejście na emeryturę jest naszą decyzją i wyborem, nie obowiązkiem a naszym prawem. To prawo zależy od różnych sytuacji, od naszego stanu zdrowia, sytuacji materialnej, wysokości przyszłego świadczenia emerytalnego, od naszej indywidualnej sytuacji zawodowej. Termin 1 października to nie jest termin przymusowego przechodzenia na emeryturę – mówił minister.
 
Według resortu pracy obecnie ok. 17 proc. uprawnionych do przejścia na emeryturę decyduje się na dalszą pracę. Zdecydowaną większością w tej grupie (ok. 70 procent) są kobiety.
 
Kluczowa rola w kampanii na temat wieku emerytalnego przypada ZUS. W niektórych jego oddziałach można skorzystać z usług doradcy emerytalnego, który ma za zadanie wyjaśniać przyszłym emerytom od czego zależy wysokość emerytury oraz pomóc wyliczyć wysokość prognozowanego świadczenia. Od 1 lipca doradcy będą funkcjonować we wszystkich placówkach w kraju.
 
 
Region Podlaski
 
 
 
 
 
 
 
 
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.