Logo
Wydrukuj tę stronę

Konkurs o „Solidarności”

Konkurs o „Solidarności”

Kamila Siejka, uczennica Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Staszowie została zwyciężczynią Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o NSZZ „Solidarność”. W nagrodę za I miejsce, Kamila odebrała laptop ufundowany przez przewodniczącego „Solidarności” Piotra Dudę. Konkurs organizowany jest wspólnie przez Region Świętokrzyski NSZZ "Solidarność" i Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty.

Patronat honorowy nad nim sprawuje przewodniczący KK - Piotra Duda, a patronat medialny „Tygodnik Solidarność”. Konkurs jest skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa świętokrzyskiego, a jego tematykę stanowi historia „Solidarności” na tle najnowszej, powojennej historii Polski. Problematyka konkursu tyczy także historii i współczesności ruchu związkowego w Polsce i na świecie, oraz teoretycznych podstaw funkcjonowania związków zawodowych. Od uczniów wymagana jest jednocześnie podstawowa wiedza z zakresu prawa związkowego, pracy, BHP, czy Państwowej i Społecznej Inspekcji Pracy.

W tegorocznej edycji uczestniczyło ponad 350 uczniów, którzy w drodze eliminacji (w 28 szkołach), wyłonili 63 finalistów szczebla wojewódzkiego. 11 kwietnia w WDK w Kielcach odbył się finał wojewódzki, który wykreował zwycięzców. Natomiast 25 kwietnia br. siedzibie świętokrzyskiej „Solidarności” w Kielcach odbyła się uroczystość wieńcząca jego tegoroczną - XV edycję, czyli ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. W uroczystości, oprócz organizatorów, których reprezentowali członkowie Zarządu Regionu Świętokrzyskiej „Solidarności” z jej przewodniczącym Waldemarem Bartoszem, uczestniczyli także: poseł na sejm RP Bogdan Latosiński oraz historyk IPN w Kielcach, dr Ryszard Śmietanka – Kruszelnicki.

Gościem była również, reprezentująca Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty – dyr Justyna Horodyńska. Wracając jednak do wyników, to można śmiało powiedzieć, że tegoroczna edycja została zdominowana przez uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych w Staszowie, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca. Oprócz pierwszej - Kamili Siejki, Karolina Kozoduj zdobyła miejsce drugie, a Marzena Brewińska trzecie. W nagrodę odebrały tablety. Okolicznościowym dyplomem, oraz publikacją o „Solidarności” za wkład w przygotowanie uczniów, została uhonorowana także ich opiekunka prof. Barbara Ciepiela. Jedną, jedyną na pudle spoza staszowskiej trójki, była Klaudia Kowalczyk - uczennica ZSP nr 2 im. Hetmana S. Czarnieckiego we Włoszczowie, która właśnie wespół z Marzeną Brewińską zajęła trzecie miejsce. Czwarty był Rafał Skrzypek z LO im. S. Wyszyńskiego w Staszowie, za co w nagrodę odebrał zegarek „smartwath”. Zaś na piątym miejscu uplasowało się ex aequo, aż czworo uczniów, tj. Paulina Czech, z ZSE im. Jana Pawła II w Staszowie, Katarzyna Jackowska z I LO im. Mikołaja Reja w Jędrzejowie, oraz Krzysztof Maciejewski z ZSP Nr 5 w Łopusznie i Katarzyna Prusek, uczennica ZSP Nr 3 im. S. Staszica we Włoszczowie. Nagrodami za 5 miejsce były: tablet, słuchawki bezprzewodowe, odtwarzacz mp 4, oraz mini wieża i głośniki komputerowe. Nagrody (książki, gry strategiczne i inne gadżety) odebrało jeszcze kolejnych sześcioro uczniów, którzy dostali wyróżnienia. W sumie nagrody rzeczowe otrzymało 15 najlepszych uczniów, którzy zajęli 10 pierwszych miejsc. Podobnie jak w latach ubiegłych, nie tylko laureaci, ale także wszyscy pozostali finaliści dostali okolicznościowe dyplomy.

Sponsorami wszystkich nagród, oprócz Komisji Krajowej i Regionu Świętokrzyskiego, były nasze zakładowe i międzyzakładowe organizacje związkowe. Tradycyjnie nie zawiedli, sprawdzeni wcześniej sponsorzy z „Solidarności” w skarżyskim Mesko, Celsie – „Huta Ostrowiec”, w „Siarkopolu” Grzybów, Elektrowni Połaniec, oraz z ostrowieckiej oświaty. Swój wkład mają tu także kieleckie organizacje „Solidarności” z Delfo – SHL, MPK, Chemaru, NSK Bearings Polska, oraz z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i PM, i PKP Energetyka. Fundatorami nagród byli także: zarząd Grupy Azoty – „Siarkopol” Grzybów, oraz Delegatura IPN w Kielcach, Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty i zaprzyjaźnieni samorządowcy jak: Prezydent Kielc, Burmistrzowie Jędrzejowa i Staszowa a także Starostowie powiatu jędrzejowskiego i ostrowieckiego.

Tegoroczny konkurs przeszedł do historii. Uczniom pozostaną dyplomy, nagrody i wspomnienia, ale pozostanie im też zdobyta przy tej okazji wiedza. Wiedza, dziś jeszcze tylko teoretyczna, ale już niebawem w dorosłym życiu zawodowym, mądrość jak najbardziej do wykorzystania w praktyce. Pomagająca nie tylko w lepszym rozumieniu świata, ale przydatna także w pracy, a może i w działalności w NSZZ „Solidarność”.

Mieczysław Gójski

 

 

Copyright © NSZZ "Solidarność" • Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie Microworks

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.