Menu

Godna płaca za odpowiedzialną pracę. Protest w Szczecinie

Godna płaca za odpowiedzialną pracę. Protest w Szczecinie fot. Wikimedia Commons
Przed Urzędem Miasta w Szczecinie protestowali pracownicy jednostek budżetowych podległych prezydentowi miasta.
 
Wśród demonstrantów byli pracownicy nie tylko instytucji, ale także zakładów podlegających włodarzowi Szczecina, którzy – jak podkreślają organizatorzy protestu – w większości świadczą usługi na rzecz mieszkańców miasta.
 
Łącznie zatrudnionych w tych miejscach pracy jest ok. 6,5 tys. osób. „Pracujemy w opiece społecznej, przedszkolach i żłobkach, szkołach, urzędach pracy, komunikacji miejskiej, służbach komunalnych, instytucjach kultury i w służbach porządkowych. Nasza praca jest odpowiedzialna i wyczerpująca, wymaga wysokich kwalifikacji i zaangażowania” – wskazują organizatorzy demonstracji. Podkreślają, że za swoją pracę otrzymują „dramatycznie niskie wynagrodzenie”. „Czujemy się poniżeni i lekceważeni” – dodają.
 
Manifestujący domagali się trzech postulatów. Pierwszym było kontynuowanie negocjacji płacowych przez prezydenta Szczecina Piotra Krzystka. Drugim jest realizacja postulatów zawartych w petycji. A trzeci zawarcie Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy.
Warto przypomnieć, że w połowie 2016 roku zachodniopomorska Solidarność wystąpiła do miasta o rozpoczęcie rozmów na temat regulacji płac pracowników podległych prezydentowi Szczecina. W czasie rozmów strona związkowa postawiła trzy postulaty: podwyżkę płac o średnio 700 ł miesięcznie na pracownika, rozpoczęcie negocjacji Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy, a także zwiększenia zatrudnienia w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie, zgodnie z wytycznymi Ustawy o opiece społecznej.
 
Związkowcy z zachodniopomorskiej Solidarności wskazują, że przedstawiciele chcieli z nimi rozmawiać jedynie o podwyżce płac. „Po kilku spotkaniach zaproponowali nam 100 zł podwyżki brutto! Nie mogliśmy się zgodzić na tak poniżającą ofertę” – wskazują. Dodają, że prezydent zerwał negocjacje i „podjął samodzielnie decyzję o regulacjach, poniżej jakichkolwiek oczekiwań.”. „To był policzek dla pracowników i związkowców” – podkreślają.
Solidarność przeprowadziła w zakładach referenda strajkowe, Ich pracownicy niemal jednogłośnie opowiedzieli się za podjęciem czynnego protestu, jeśli prezydent Szczecina nie będzie kontynuował negocjacji.
 
IK Tygodnik Solidarność
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.