Menu

Dzielnica Solidarność?

Dzielnica Solidarność? fot. Wikimedia Commons
Komitet Pamięci i Ochrony Pomnika Poległych Stoczniowców w Grudniu 1970 roku w Gdańsku postuluje, by w Gdańsku wyodrębnić nową dzielnicę i nadać jej nazwę „Solidarność”. Byłaby to część miasta lokowana na ternach byłej Stoczni im. Lenina, czyli znajdująca się dzisiaj w obrębie dzielnicy Młyniska.
 
- W przeszłości na tym terenie miały miejsce wydarzenia, które zaowocowały wyzwoleniem z jarzma komunizmu i odzyskaniem suwerenności Polski – napisał prezes komitetu Bogusław Gołąb w liście do prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.
 
Zdaniem działacza to prezydent Gdańska ma narzędzia by ten projekt zrealizować.
 
Przypomnijmy, że nazwę nowo wybudowanych ulic nadaje rada gminy w drodze uchwały. Chociaż ustawa o samorządzie gminnym nie formułuje obowiązku przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami, najczęściej podjęcie uchwały poprzedza zebranie uwag członków wspólnoty.  Nadawanie nazw ulicom w gminach nie jest przywilejem, lecz obowiązkiem gmin. Dysponują one przy tym znaczną dowolnością w kwestii nazewnictwa.
 
Z podobna inicjatywą wystąpiło  w grudniu ub.r. kilkoro radnych PiS. Jednak inicjatywa nie trafiła pod obrady.
 
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.