Menu

Spór zbiorowy w Odlewni Żeliwa w Zawierciu

W Odlewni Żeliwa w Zawierciu trwa spór zbiorowy na tle płacowym. Zakładowe organizacje związkowe domagają się podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych wszystkich pracowników spółki.
 
Pierwsze rokowania przedstawicieli związków i pracodawcy odbyły się 30 września, kolejne zaplanowane zostały na 6 października. Jak informuje Witold Siwek, przewodniczący zakładowej Solidarności strona związkowa oczekuje podwyższenia stawek zasadniczych pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych o 2,50 zł brutto za godzinę. W ocenie związkowców podwyżki w tej samej wysokości powinny także dotyczyć osób pracujących w systemie akordowym bez względu na rodzaj wykonywanej pracy. Kolejny postulat przedstawiony pracodawcy dotyczy wzrostu płac pracowników z tzw. grupy nierobotniczej o 400 zł brutto.
 
W piśmie skierowanym do zarządu spółki związkowcy podkreślili, że przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłaty nagród z zysku wyniosło w drugim kwartale tego roku ponad 4,2 tys. zł brutto, natomiast zarobki większości pracowników odlewni nie przekraczają 2,3 tys. zł brutto. - Zarobki w odlewni są niskie, ludzie skarżą się, że pieniędzy nie wystarcza im od wypłaty do wypłaty. Pracodawca podkreśla, że w ciągu każdego roku dokonuje regulacji płacowych, ale są one niewielkie, nie dotyczą wszystkich pracowników i w nieznacznym stopniu wpływają na podwyższenie płac w spółce. Praktycznie wynagrodzenia utrzymują się na poziomie z 2010 roku. Są osoby, które zarabiają 12 zł brutto za godzinę  – dodaje przewodniczący zakładowej Solidarności.
 
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.