Menu

"Solidarność" na Groniu Jana Pawła II

Tradycyjnie we wrześniu wadowicka „Solidarność” zorganizowała pielgrzymkę na Groń Jana Pawła II. W tym roku brało w niej udział kilkaset osób.
 
Korzystając z ładnej pogody setki turystów wybrały się w niedzielę na Groń Jana Pawła II i na Leskowiec. Tym razem dla wielu z nich dodatkowym bodźcem zachęcającym do wspinaczki była tradycyjna pielgrzymka wadowickiej „Solidarności”. Nie zabrakło jednak nie tylko członków „Solidarności” z Wadowic i okolic, ale także z Krakowa, Dębicy i Chrzanowa.
 
W uroczystościach na Groniu wzięła udział Poseł na Sejm RP i była Burmistrz Wadowic – Ewa Filipiak, a także budowniczy kaplicy Stefan Jakubowski.
Głównym punktem pielgrzymki była msza św. w intencji „Solidarności” i Ojczyzny, którą na Groniu Jana Pawła II odprawił ksiądz Adam Stawarz, proboszcz z parafii św. Marii Magdaleny w Wysokiej. Msza została odprawiona w Sanktuarium Górskim „Ludziom Gór”, zbudowanym tu w 1995 r. przez Stefana Jakubowskiego jako dar dla papieża Jana Pawła II z okazji 75 rocznicy urodzin. Mało osób wie, że kaplica ma symboliczne wymiary: 13 x 5 m, co stanowi symboliczne nawiązanie do daty zamachu na życie papieża (13 maja 1981 r.). We wrześniu 1995 r. kaplicę poświęcił biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy. W kaplicy znajdują się także pamiątki związane z Janem Pawłem II, m.in. fotel, na którym Ojciec Święty siedział podczas wizyty w Skoczowie w 1995 r, a także podarowane przez niego różańce. Od czerwca 2011 r. kaplica ma też relikwie św. Jana Pawła II.
 
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.