Menu

Uniwersytet w Poznaniu nie stosuje klauzul społecznych w zamówieniach publicznych

Uniwersytet w Poznaniu nie stosuje klauzul społecznych w zamówieniach publicznych fot. Wikimedia Commons
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w pięciu kolejnych zamówieniach publicznych na roboty budowlane nie wymaga umów o pracę.
 
Walka o godne warunki pracy dla pracowników realizujących zamówienia publiczne na uczelni zaczęła się od protestu sprzątaczek, oszukanych przez firmę wyłonioną w przetargu. W kolejnych zamówieniach, tym razem na roboty budowlane, uniwersytet nie wymaga zatrudniania na podstawie umowy o pracę.
 
Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” od lipca 2015 roku prowadzi akcję piętnowania szczególnie rażących rozstrzygnięć przetargów w systemie zamówień publicznych. Monitoring w tej sprawie prowadzi fundacja CENTRUMCSR (TUTAJ). Zamawiający, którzy rozstrzygając przetargi wybierają oferty z zaniżonymi wynagrodzeniami, poniżej wynagrodzenia minimalnego lub zamawiających nie stosujących klauzul społecznych otrzymują od "Solidarności" tzw. "żółtą kartkę".  O sytuacji sa informowane organy nadrzędne, założycielskie oraz Urząd Zamówień Publicznych oraz media.
 
Uniwersytet w Poznaniu również otrzyma żółtą kartkę.
 
 - Dzięki naszej akcji instytucje publiczne zaczynają dostrzegać wagę klauzul społecznych w zamówieniach publicznych - komentuje Sylwia Szczepańska z Biura Eksperckiego  "Solidarności" -  Dzięki promocji klauzul oraz piętnowaniu rażących przypadków stosowanie rozwiązań prospołecznych w zamówieniach publicznych wzrosło do niemal 19%, jak wskazują ostanie wyniki monitoringu zrównoważonych zamówień publicznych - wyjaśnia ekspertka.
 
Podpisz petycję do rektora prof. UAM dr hab. Andrzej Lesickiego o stosowanie umów o pracę w zamówieniach uniwersytetu TUTAJ
 
hd
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.