Menu

Studenci i wykładowcy w obronie pracowników AS w Szczecinie

Akademia Sztuki w Szczecinie zatrudnia portierów i sprzątaczki przez firmy zewnętrzne. Część pracowników pracowała bez umów, a część na umowy-zlecenia. Studenci i wykładowcy wspólnie podjęli działania w obronie pracowników.
 
Akademia Sztuki zleciła firmom zewnętrznym zatrudnianie portierów i sprzątaczek. Okazało się, że część pracowników pracowała bez umów, a część na umowy-zlecenia, w których było wpisane np. roznoszenie ulotek, czego pracownicy w ogóle nie robili. Kiedy sprawa wyszła na jaw, studenci i wykładowcy stanęli w obronie pracowników. Samorząd Studencki AS i Związek Zawodowy Wykładowców Akademii Sztuki w Szczecinie wystosowali pismo do rektora AS, żeby interweniował. Po kilku miesiącach, kiedy nie doczekali się konkretnej reakcji, ponownie wystosowali pismo.
 
Nagłej poprawy sytuacji sprzątaczek i dozorców nie będzie. Nie są oni bowiem pracownikami uczelni a firm zewnętrznych. Jednak akademia podjęła konkretne kroki. W planach ma bowiem wprowadzanie klauzul społecznych dotyczących sposobu zatrudniania w kolejno prowadzonych postępowaniach obejmujących usługi sprzątania i ochrony. Tak też się stało w przypadku ostatniego zamówienia-  na usługi sprzątania w Centrum Przemysłów Kreatywnych.
 
AS podkreśla, że nie może być stroną w konflikcie między pracownikiem i jego pracodawcą. Jeśli jednak służby administracyjne uczelni stwierdzą niewłaściwe wykonywanie usługi przez firmy świadczące prace sprzątania i ochrony, zastosują kary wynikające z umów. Jednocześnie  Agnieszka Lisowska, rzecznik prasowy uczelni poinformowała, że poszkodowanym pracownikom zostanie zapewniona nieodpłatna pomoc prawna ze strony kancelarii obsługującej uczelnię.
 
red.hd
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.