Menu

Upał, upał, upał! XXI Maraton Solidarności przebiegł ulicami Trójmiasta Wyróżniony

Upał, upał, upał! XXI Maraton Solidarności przebiegł ulicami Trójmiasta Fot. Paweł Glanert

Jepkurui Gladys Biwott i Joel Maina Mwangi z Kenii wygrali XXI Maraton Solidarności, rozgrywanego w sobotę 15 sierpnia w Gdańsku. Najlepszy z Polaków Jarosław Janicki przybiegł na metę jako piąty. Z powodu upału, wyniki tegorocznego maratonu były znacznie gorsze niż rok wczesniej.

Na starcie stanęło 806 biegaczy z 24 krajów, z których trasę z Gdynia – Sopot – Westerplatte – Gdańsk ukończyło 722 osoby. Wynik zwycięzcy 2:28.38. Drugi Węgier Tamas Nagy uzyskał 2:28:39, a trzeci Ukrainiec Pawel Stepanienko - 2:35.32. Najlepsza z kobiet Jepkurui Gladys Biwott uzyskała czas 2:42.37 i w generalnej klasyfikacji zajęła doskonałe 4 miejsce, wyprzedzając o pół minuty najlepszego Polaka.

Podczas uroczystej dekoracji zwycięzców w imieniu NSZZ „Solidarność” nagrody wręczali szef Związku Piotr Duda, wiceprzewodniczący Tadeusz Majchrowicz oraz szef Regionu Gdańskiego Krzysztof Dośla.

Pierwsza impreza pod hasłem Maraton Solidarności został rozegrany w sierpniu 1981 roku jako półmaraton. W zamyśle organizatorów miał upamiętnić kurierów strajkowych, którzy utrzymywali łączność pomiędzy strajkującymi zakładami trójmiasta, w tym tymi największymi Stocznią Gdańską im. Lenina i Stocznią im. Komuny Paryskiej w Gdyni. W pierwszym półmaratonie wzięło wtedy udział ponad 600 uczestników, m.in. popularny aktor i satyryk Jacek Fedorowicz. Drugi bieg w sposób nieoficjalny odbył się już w stanie wojennym. Wzięło w nim udział kilka osób. Dopiero w 1989 roku można było rozegrać bieg legalnie. Od 1995 roku rozgrywany jest jako pełny maraton, wpisany do kalendarza imprez PZLA.

ml

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.