Menu

Wyludniona i stara Polska Wyróżniony

Wyludniona i stara Polska fot.sxc.hu
Wyludniamy się w alarmującym tempie. Jest nas już mniej niż 36,5 mln, ostrzega  "Rzeczpospolita", powołując się na ostatnie dane Eurostatu.
 
Eksperci podkreślają, że dane Eurostatu są bardziej wiarygodne niż Głównego Urzędu Statystycznego, ponieważ urząd stosuje metodologię ludności faktycznej, która nie uwzględnia emigrantów. Tymczasem w ostatnich latach wyjechało z kraju ponad 1,5 mln. obywateli.
 
Według ostatniego raportu GUS "Prognoza ludności na lata 2014- 2050" taką liczbę ludności mieliśmy osiagnąć dopiero po 2013 r. W 2050 roku ma być w Polsce 33,95 mln mieszkańców czyli aż o 4,6 mln mniej niż obecnie.
 
- Polska nie jest krajem przyjaznym dla obywateli i płacimy za to dramatyczna cenę - komentuje prof. Krystyna Iglicka, rektor Uczelni Łazarskiego. Eksperci podkreślają, że Polacy, by zostać w kraju i mieć dzieci muszą poczuć, że są faktycznie u siebie. Potrzebne jest szeroko pojęte poczucie bezpieczeństwa, nie tylko socjalnego, ale też przyjazne urzędy i instytucje.
 
Z raportu wynika, że nawet gdyby wskaźnik dzietnosci wzrósł z obecnego poziomu 1,2 do 2,1 , to i tak liczba Polsków będzie sie kurczyć. I nadal będziemy się starzeć. "Przy tak znacznym zniekształceniu struktury populacji proces odbudowy demograficznej jest procesem powolnym i wymaga konsekwentnych zmian". GUS podkreśla, że potrzebne są bardzo poważne zmiany. Musiałyby one dotyczyć nie tylko polityki na rzecz wzrostu liczby dzieci, ale również zatrzymania wyjazdów młodych ludzi za granicę, a także nakłonienia tych co wyjechali do powrotu. Aby tak sie stało, Polska musi stać się krajem bardziej przyjaznym dla swoich obywateli. Póko co, eksperci powtarzają, że w Polsce niemal w każdej dziedzinie, za którą odpowiada państwo obywatel czuje się co najmniej niepewnie. 
 
Brak poczucia bezpieczeństwa jesr równie wyraźny w wynikach badania sondażowego przeprowadzonego przez portal www.poloniusz.pl. Z ponad tysiąca Polaków planujących pracować za granicą, odpowiedając na pytanie "Czemu chcesz pracować za granicą?", 59 proc. wybrało "Chcę zarobić" oraz "Polska mnie męczy/rozczarowuje". 
 
hd
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.