Menu

NSZZ "Solidarność" niesie wiano sierpnia 1980 roku Wyróżniony

NSZZ "Solidarność" niesie wiano sierpnia 1980 roku TVP Polonia

Od poświęcenia reklikwiarzy i płaskorzeźb zdobiących ambonę w bazylice św. Brygidy w Gdańsku Metropolita Gdański, ks. Abp Sławoj Leszek Głódź rozpoczął mszę św. z okazji 34. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych i powstania NSZZ "Solidarność".

- "Solidarność" nie zwinęła swoich sztandarów, jak jej życzono. Te sztandary są tutaj z nami. "Solidarność" nie stała się kartą z historycznego kalendarza, a jej służba ojczyźnie trwa - mówił w swojej homilii ks. Abp. - To solidarność niesie wialno sierpnia 1980 roku i stanowi najważniejszy podmiot realizujący tamte porozumienia - powiedział Metropolita Gdański.

Wspominając 34 lata drogi "Solidarności" ks. Abp powiedział - Długi jest katalog spraw, z którymi dzisiaj boryka się wasz związek.

Te sprawy, to m.in. brak dialogu społecznego, liberalna rzeczywistość. Wzywając do respektowania ideałów sierpnia i jego porozumień mówił również - niech nie milknie przesłanie "Solidarności", niech dalej trwa. Podmiotem pracy jest człowiek, a praca powołaniem człowieka. To przesłanie jest tożsame z przesłaniem kościoła i nie może być mowy o postępie, bez respektowania praw człowieka.

W mszy biorą udział wszyscy przewodniczący Związku: prezydent Lech Wałęsa z małżonką, Marian Krzaklewski, Janusz Śniadek i Piotr Duda, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, poczty i delegacje "Solidarności z całego kraju. Są również przedstawiciele Związku Polaków na Białorusi, oraz abasadorowie: USA i Portugalii. Msze transmituje na żywo TVP Polonia.

ml

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.