Menu

Absolwenci nie są przygotowani do wejścia na rynek pracy

Ponad połowa młodych ludzi twierdzi, że wyższe szkoły nie przygotowały ich do wejścia na rynek pracy - wynika z badania firmy świadczącej usługi doradcze PwC, o którym pisze "Puls Biznesu".
 
Czterech na dziesięciu absolwentów uczelni wyższych przyznało też, że wybór uczelni nie gwarantuje znalezienia dobrej pracy, podobnie jak dyplom. Prawie co trzeci czuje się rozczarowany jakością kształcenia. Profesor Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC, powiedział, że rezultat badania jest wynikiem spadku jakości nauczania i niedopasowania programów studiów do potrzeb rynku pracy. Badanie przeprowadzono wśród prawie 2,5 tysiąca uczniów szkół średnich, studentów i absolwentów.
 
Według "Gazet Wyborczej" tylko co piąty młody absolwent pracuje zgodnie z wykształceniem. Co roku na rynek pracy wchodzi ok. 400 tys. absolwentów. Co czwarty młody Polak jest bezrobotny, ponieważ rynek pracy nie jest w stanie wchłonąć wszystkich młodych ludzi, którzy dopiero co uzyskali dyplom. Ci, którzy pracę mają, wykonują zajęcia niezgodne z wykształceniem. Z badania TNS Polska dla gazety wynika, że 79 proc. tegorocznych maturzystów uważa, że dyplom nie gwarantuje dobrej pracy.
 
hd
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.