Menu

Stawka godzinowa pracy plasuje nas w ogonie Europy

Stawka godzinowa pracy w Polsce w prywatnych firmach jest znacznie poniżej średniej w UE. Wynosi 7,40 euro - informuje "Puls Biznesu". Godzina pracy w Danii, Belgii i Szwecji kosztuje 30 euro więcej niż u nas. 
 
Niemiecki urząd statystyczny Destatis przygotował raport, w którym zestawiono wynagrodzenie godzinowe w państwach UE.
 
Gorzej niż w Polsce pod tym względem jest tylko w czterech krajach: na Łotwie (6,50 euro), Litwie (6,20), w Rumunii (4,70) i Bułgarii (3,70). Godzina pracy w Szwecji kosztuje 43 euro. Równie dużo kosztuje godzina pracy w Belgii (41,20) i Danii (39,80). W Wielkiej Brytanii, Irlandii i Hiszpanii jest to średnia europejska - 23,70 euro. W Niemczech 31,70 euro.
 
To przekłada się również na zarobki. Koszty pracy obejmują przede wszystkim wydatki na wynagrodzenia (razem z podatkami oraz wszelkimi składakami) oraz pozostałe obciążenia pracy ponoszone przez pracodawców. W sumie w UE ok. 23,7 proc. kosztów pracy stanowią pozapłacowe składniki, w Polsce jest to 16,7 procenta. Stawka godzinowa pracy plasuje nas w ogonie Europy.
 
hd
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.