Menu

Nie żyje Tadeusz Mazowiecki

Nie żyje Tadeusz Mazowiecki fot. W. Obremski

Tadeusz Mazowiecki - premier pierwszego niekomunistycznego rządu w powojennej Polsce - zmarł dziś rano w Warszawie. Miał 86 lat.

Jak podała Katolicka Agencja Informacyjna, Mazowiecki zmarł kilka minut po godz. 6 rano.

Mazowiecki był pierwszym premierem III Rzeczypospolitej, wybranym po wyborach 4 czerwca 1989 r. Mocno związany z "Solidarnością", w sierpniu 1980 był współautorem Apelu 64 intelektualistów popierającego postulaty strajkowe stoczniowców, a także (od 24 sierpnia) przewodniczącym Komisji Ekspertów Międzyzwiązkowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej. Zaangażowany jako doradca Krajowej Komisji Porozumiewawczej, później Komisji Krajowej "S" i Lecha Wałęsy. Był też redaktorem naczelnym "Tygodnika Solidarność".

W stanie wojennym internowany w Strzebielinku, Jaworzu i Darłówku, zwolniono go 23 grudnia 1982. W 1985 r. współtworzył opracowanie "Raport. Polska 5 lat po Sierpniu", a rok później wraz z Ryszardem Bugajem, Andrzejem Celińskim, Kazimierzem Dziewanowskim, Bronisławem Geremkiem i Andrzejem Wielowieyskim założył podziemne pismo "21".

Tadeusz Mazowiecki uczestniczył w rozmówach „S” z władzą w Magdalence k. Warszawy, był współorganizatorem Okrągłego Stołu, uczestnikiem obrad plenarnych, współprzewodniczącym zespołu ds. pluralizmu związkowego oraz koordynatorem pracy zespołów negocjacyjnych opozycji.Premierem RP był od sierpnia 1989 do grudnia 1990.

Po przegranej w wyborach prezydenckich, Mazowiecki był jednym ze współzałożycieli oraz przewodniczącym Unii Demokratycznej i Unii Wolności, z ramienia których był posłem na Sejm w latach 1991-2001. w latach 1992-1995 był specjalnym wysłannikiem Komisji Praw Człowieka ONZ do byłej Jugosławii, a w 1997 r. współautorem preambuły do uchwalonej Konstytucji RP.

Od 2010 r. pełnił funkcję doradcy Prezydenta RP ds. polityki krajowej i międzynarodowej. Był kawalerem Orderu Orła Białego.

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.