Menu

Zmarł prof. Chrzanowski

W wieku 88 lat zmarł dzisiaj Wiesław Chrzanowski - prawnik, polityk, były marszałek Sejmu, jeden z doradców "Solidarności".

Wiesław Chrzanowski urodził się 20 grudnia 1923 r. w Warszawie. W czasie drugiej wojny światowej był m.in. przewodniczącym tajnego Koła Prawników Studentów Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas Powstania Warszawskiego walczył w batalionie AK "Harnaś". W trakcie okupacji angażował się w działalność organizacji młodzieżowej związanej ze Stronnictwem Narodowym.

Po wojnie był przewodniczącym Chrześcijańskiego Związku Młodzieży, związanego ze Stronnictwem Pracy. W 1948 r. został aresztowany za próbę utworzenia masowego ruchu katolicko-narodowego i "obalenia siłą ustroju Polski Ludowej". Skazany na 8 lat więzienia, karę odbywał w więzieniach we Wronkach i Rawiczu.

Mimo że ukończył studia i odbył aplikację adwokacką przez ponad 20 lat nie został wpisany na listę adwokatów. Pracował m.in. jako pomocnik radcy prawnego w spółdzielniach spożywców, następnie w Centralnym Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego oraz w Spółdzielczym Instytucie Badawczym.

Był członkiem zespołu informacyjnego przy prymasie Polski kard. Stefanie Wyszyńskim. Już w 1980 r. został doradcą Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", współtworzył pierwszy projekt statutu NSZZ "Solidarność". Jako adwokat reprezentował "S" w postępowaniu rejestracyjnym.

Prof. Chrzanowski był wieloletnim profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i wykładowcą prawa. W 1982 r. rozpoczął pracę jako wykładowca na KUL, od 1987 r. jako profesor. W latach 1987-1990 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Prawa Kanonicznego.

W 1989 r. Chrzanowski był współzałożycielem Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego. Był ministrem sprawiedliwości, posłem na Sejm I kadencji i jego marszałkiem od listopada 1991 do października 1993. W latach 1997-2001, zasiadał w Senacie IV kadencji, wybrany z listy Akcji Wyborczej Solidarność. Przewodniczył m.in. komisji nadzwyczajnej ds. legislacji europejskiej.

 

 

 

Z głębokim żalem żegnamy

Ś.P.

Prof. Wiesława Chrzanowskiego

Prawnika, żołnierza Armii Krajowej, polityka, wykładowcę a nade wszystko oddanego obywatela, patriotę i człowieka przyjaznego innym. 
W latach 1980-1981 był doradcą Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, współautorem pierwszego projektu statutu NSZZ "Solidarność".
Jako adwokat reprezentował Związek w postępowaniu rejestracyjnym. 

Wyrazy szczerego współczucia rodzinie
Składa w imieniu 
Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”
Przewodniczący Piotr Duda

 

 

 

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.