Menu

"Solidarność" tej sprawy nie odpuści! Szef MSWiA zadzwonił do Przewodniczącego Piotra Dudy.

"Solidarność" tej sprawy nie odpuści! Szef MSWiA zadzwonił do Przewodniczącego Piotra Dudy. fot. T.Gutry
Na Marszu Niepodległości został postrzelony fotoreporter Tygodnika Solidarność. Według relacji Tomasz Gutrego, który ma 74 lata i pracuje w "TS" od wczesnych lat dziewięćdziesiątych, a przemiany solidarnościowe dokumentuje fotograficznie od wczesnych lat osiemdziesiątych, miał do niego strzelić z kilku metrów policjant. Gumowy pocisk utkwił w twarzy naszego fotoreportera, który obecnie przebywa w szpitalu. Poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie Przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotra Dudę.
 

- To jest coś nieprawdopodobnego. Oburzającego, szczególnie wobec przypadków pobłażliwości policji podczas zamieszek wywołanych przez bojówkarzy podczas Strajku Kobiet. Nie może, nie ma prawa być tak, ze jesteśmy ludźmi różnych kategorii i jedne protesty są traktowane przez policję z przymrużeniem oka, a inne traktowane z całą bezwzględnością. Albo jesteśmy wszyscy równi wobec prawa, albo nie.

Tomasz Gutry, to człowiek historia, jak można strzelać w głowę starszemu panu, według jego relacji z odległości kilku metrów, z ogromnym, widocznym aparatem fotograficznym na szyi? Wyglądał aż tak groźnie?

 Żądamy wyjaśnień od Komendanta Głównego Policji i szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji!

 Solidarność tej sprawy nie odpuści.

- powiedział Piotr Duda

Po wypowiedzi Piotra Dudy, minister MSWiA Mariusz Kamiński w rozmowie telefonicznej z przewodniczącym „Solidarności” wyraził ubolewanie z powodu incydentu z postrzeleniem fotoreportera Tygodnika Solidarność Tomasza Gutrego. Zadeklarował szybkie wyjaśnienie sprawy, w związku z którą zostało już wszczęte postępowanie wyjaśniające. Z informacji przekazanych ministrowi Kamińskiemu przez Komendanta Głównego Policji wynika, że doszło do nieszczęśliwego wypadku.

Minister MSWiA poinformował, że fotoreporterowi zostanie udzielona wszelka możliwa pomoc, zarówno w leczeniu jak i ewentualnym odszkodowaniu. Zadeklarował również, że zarówno redakcja Tygodnika Solidarność jak i przewodniczący Związku będą na bieżąco informowani o wynikach postępowania.
 
www.tysol.pl
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.